Zdroj: tyden.cz

60% ultraortodoxních židovek nedopřeje svým potomkům bezplatné vyšetření sluchu, tvrdí Dr. Sarah Ingberová, odbornice z telavivské univerzity.

Za největší problém Ingberová podle vlastních slov považuje to, že pokud jsou vady sluchu detekovány včas, existuje ve většině případů naděje na úspěšnou léčbu. V případě pozdějšího odhalení onemocnění šance na vyléčení klesají. Lékařka zkoumala postoje k prevenci vad sluchu u různých skupin populace – různého příjmu, vzdělání, vyznání. Zohledňovala též věk matky a počet sourozenců.

První test sluchu se novorozencům provádí bezplatně v porodnicích. Tímto testem projdou všechna miminka, která se narodila v nemocnici. Zdravotníci pak rodiče vyzývají, aby se dostavili ještě na druhý, kontrolní test, několik dnů po propuštění do domácího ošetřování. K tomu se však podle zjištění doktorky Ingberové odhodlá jen menšina žen z ultraortodoxního prostředí.

Předseda beershebské pobočky Organizace pro neslyšící nicméně v téže souvislosti upozorňuje na fakt, že například v Negevu jsou objednací doby na vyšetření tak dlouhé, že i děti rodičů, kteří zájem o testy mají, se dostanou k lékaři až kolem prvních narozenin.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s rabínom Marcom Schneierom

Další článek

Sukkot 5775