Zdroj: dailymail.co.uk

Nově zvolený policejní náčelník pro oblast Kyjeva byl v minulosti vedoucím členem neonacistické organizace.

Pětatřicetiletý Vadim Trojan byl do funkce jmenován ukrajinským ministrem vnitra Arsenem Avakovem. Trojanov se na svůj nový post dostal z vedení dobrovolnických jednotek, které se zúčastnily bojových operací proti proruským separatistům na východě země.

Charkovská skupina pro ochranu lidských práv tvrdí, že Trojan působil ve vedení uskupení Ukrajinští patrioti, které bývá považováno za neonacistické. Ukrajinští patrioti jsou svázáni s Národně-sociálním shromážděním Ukrajiny a na plakátech a propagačních materiálech používají symboly, které se podobojí symbolům nacistickým.

Podle Charkovské skupiny na ochranu lidských práv (CHSOLP) Ukrajinští patrioti hlásají xenofobii a neonacistické myšlenky a používají násilí. Stejně jako specialista na projevy antisemitizmu, Vjačeslav Lichačev se domnívají, že ačkoliv neexistují konkrétní důkazy Trojanovaantisemitizmu, Trojanovy vztahy s neonacisty mohou ve spojení s jeho novým postem být příčinou k obavám.

Efraim Zuroff z Centra Simona Wiersenthala v Jeruzalémě říká, že Trojanovo jmenování vysílá “nejhorší možný vzkaz o úmyslech nové ukrajinské vlády. Pokud takové lidi dosazují do podobně důležitých a vlivných pozic, je to pro židovskou komunitu na Ukrajině velmi nebezpečný signál.”

Podle Tzvi Arieliho, Izraelce který organizoval židovskou domobranu v Kyjevě, Ukrajinci podporují lidi jako je Trojan ne kvůli jejich názorům, ale pro jejich zásluhy o vlast.

Velké množství Židů na Ukrajině souhlasí s Arielim: necítí se prý tolik ohroženi antisemitizmem jako spíš válkou.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sbírka pro Štěpánku

Další článek

Yoni Yesner