Zdroj: Shekel

Někteří zahraniční investoři se připojili k palestinským aktivistům a stáhli své peníze z firem, které se podílejí na výstavbě v židovských osadách na západním břehu Jordánu.

Chtějí tak pomocí ekonomického bojkotu donutit Izrael k ústupkům v mírových jednáních. Izrael na to reagoval prohlášením, ve kterém uvádí, že jde o pokus zdiskreditovat židovský stát.

Ekonomický dopad stahování investic však zatím není pro Izrael citelný. Je to především kvůli tomu, že klíčoví investoři, mezi než patří i americké univerzity, se k nátlakové akci zatím nepřipojili.

Aktivisté nalezli inspiraci v někdejších ekonomických opatřeních proti jihoafrické vládě apartheidu. Podle aktivistů je cílem bojkotu urychlit vlekoucí se mírové rozhovory. Ty váznou na mrtvém bodě. Jedním z důvodů je i to, že Palestinci chtějí mít jako hlavní město svého budoucího nezávislého státu východní Jeruzalém. V tom však nyní žije kolem půl milionu Židů.

Izrael také upozorňuje na to, že společnosti, které odmítají investovat na západním břehu, bez výhrad podnikají v zemích, které jsou proslulé hrubým porušováním lidských práv. Vládní mluvčí Mark Regev uvedl jako příklad Libyi, Sýrii a Írán.

Za znepokojivé považuje stahování investic bývalá izraelský ministryně zahraničí a nynejší šéfka opozice Cipi Livniová. Ta podporuje mírová jednání s Palestinci. “Je to kampaň, která se snaží delegitimizovat Izrael a propaguje ideologický konzum. Měli bychom rozsvítit varovná světla,” uvedla.

Nové firmy lákají na západní břeh především nízké ceny pozemků, daňové výhody a levná pracovní síla. Na území osad normálně fungují banky, řetězce supermarketů a další společnosti.

Mezi společnosti, které stáhly své investice, patří například norský ropný fond a švédský penzijní fond.  Vypověděly svou účast  v izraelském Elbit Systems. Ten poskytuje techniku potřebnou ke sledování bezpečnostní zdi mezi Izraelem a západním břehem. Podle Izraele je tato vysoká betonová zeď nezbytně nutná proti palestinským atentátníkům. Kritici však poukazují na to, že zeď v některých případech ukrajuje území ze západního břehu ve prospěch Izraele.

V minulosti se již některé země připojily k palestinským aktivistům a bojkotovaly zboží pocházející z židovských osad.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Trest smrti – ano nebo ne?

Další článek

Časová transpozice dějů a její interpretace