Zdroj: Archiv

9. adar se někdy mezi lety 66 a 70 stal dnem, kdy se náboženské neshody mezi dvěma talmudickými školami – bejt Hilel a bejt Šamaj – zvrhly v násilný konflikt, zanechavší za sebou 3000 mrtvých studentů.

Nyní se více než 150 organizací po celém světě snaží toto datum ustavit jako Židovský den konstruktivního konfliktu. Účelem iniciativy, kterou zaštiťuje Centrum pro judaismus a řešení konfliktů z Institutu Pardes  (IPCJŘK) je vytváření podmínek pro pokojnou a uctivou diskusi o záležitostech které rozdělují židovské komunity po celém světě.

“Více než kdy jindy je nyní třeba posilovat naši židovskou kulturu zdravého a konstruktivního nesouhlasu v zájmu Nebes i demokracie,” řekl ředitel IPCJŘK, rabín Daniel Roth, který působí zároveň jako profesor programu řešení konfliktů na univerzitě Bar-Ilan.

Podle Rotha jedinci a společnosti vzpomínají tohoto dne různými způsoby – zdržují se destruktivních projevů, studují, vyučují a uplatňují konstruktivní konflikt v pracovním, osobním i veřejném životě.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Londýn, hlavní město islámského bankovnictví

Další článek

Imámky proti náboženskému radikalismu