Jom ha-Šoa – mezinárodní den vzpomínání na oběti holocaustu proběhne v Sušici letos již potřetí. Na program, který vzpomínkový den provází, zve  kulturní spolek Rašelina, jenž je jeho pořadatelem v Sušici.

Letošní rok se nese ve znamení oslav 70. výročí osvobození a konce druhé světové války. Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky Jom ha-Šoa, který letos připadá na čtvrtek 16. dubna, proběhne v Sušici pod společným tématem “Návraty a nenávraty.“ Hlavním poselstvím akce je vzpomenout na ty, kteří se nevrátili do svých sušických domovů. Co bylo ale s těmi, kterým se podařilo vrátit? Pro mnohé, kterým se podařilo přežít, skončilo období a naděje záhy po návratu domů… Nenacházeli své nejbližší, kteří se jim ztratili během holocaustu, často ani svůj domov a přátele.

Hlavním mottem letošního Jom ha-Šoa je citát Evy Löwidtové Erbenové: „Plakala jsem pro všechny, kteří se nedožili konce války, pro tátu a mámu, a proto, že jsem zůstala jen já. Neměla jsem pocit, že jsem zvítězila…

Odpolední vzpomínková akce bude zahájena ve 12. hodin v sušickém kině, kde se uskuteční beseda s dětskou pamětnicí holocaustu, akademickou malířkou a držitelkou státní ceny Za zásluhy I. Stupně Helgou Weissovou Hoškovou. Následovat bude již tradiční komentovaná procházka městem, která přiblíží příběhy a osudy konkrétních sušických židovských rodin.

Od 14. hodin proběhne na sušickém náměstí Svobody veřejný pietní akt, jehož prostřednictvím uctíme památku obětí holocaustu. Přijďte se zapojit do veřejného předčítání jmen našich umučených spoluobčanů. Vzpomínáte si na svého zmizelého souseda? Vyprávěl vám o válečných osudech sušické židovské komunity někdo z příbuzných? Nebo chcete uctít památku svých vlastních předků? Tato akce není určena jenom těm, kteří vzpomínají na své blízké, je věnována všem, jenž se svou účastí připojují k zachování naší kulturní a historické paměti a odmítají porušování lidských práv etnických i náboženských menšin v současné společnosti.

Večerní program bude pokračovat v 18. hodin poetickým pásmem v kinokavárně sušického kina. Předčítat se budou úryvky z deníku paní Helgy Weissové Hoškové, básně židovských autorů Jiřího Ortena a Jiřího Daniela. Večer hudebně doprovodí na housle Ondřej Chvojka, číst budou Anna Doubravová, Sarah Huikari a Jakub Doubrava.

Mezinárodní den vzpomínání na oběti holocaustu dovrší večerní koncert tradiční židovské hudby v Tradičním KlOUbu! Od 20. hodin vystoupí Prague klezmer band Trombenik.

Ani stinné stránky naší historie nesmí zapomenuty, o to méně, že židovská komunita se velmi výrazně podílela na kulturním, duchovním a hospodářském růstu našeho města.

Na vaší účast se těší organizátorka akce

Sarah Sofia Huikari

Jom ha-Šoa pozvánka PDF do Sušice

 

PROGRAM:

12:00 | KINO SUŠICE | Beseda pro školy i veřejnost s pamětnicí Helgou Weissovou Hoškovou

13:00 | Tradiční komentovaná procházka městem s Mgr. Michalem Chmelenským

14:00 | NÁMĚSTÍ SVOBODY | Vzpomínkový pietní akt čtení seznamu jmen obětí holocaustu za zpěvu části sušického sboru Svatobor

18:00 | KAFE SIRKUS | Poetické pásmo na téma Návraty a nenávraty

20:00 | TRADIČNÍ KLOUB! | Koncert tradiční židovské hudby – vystoupí prague klezmer band Trombenik

2 Komentářů

 1. 10.4.2015 – 21 Nisan 5775 v 14:44 — Odpovědět

  be*H

  Byl jsem loni. Lidská, kvalitní a zároveň sousedsko-rodinná akce. Žádné "aby se..", ale skutečně připomínka:)
  Letos nestihnu, jinak bych tam frčel obratem ruky.. Ale návrat židů do okolí Sušice se za ten rok stihnul. Viz podmokelská synagoga, o které jsme tu kdysi referovali :) Hezké svátky i víkend

  2
  0
 2. 10.4.2015 – 21 Nisan 5775 v 14:45 — Odpovědět

  Odkaz na synagogu : https://www.shekel.cz/?s=podmokly

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jarmulky proti antisemitismu

Další článek

‎Cinema City Česká republika – objektivní recenze kina a jeho zázemí