Tři křesťané, jejichž poprava v Lybii byla natočena na video, byli eritrejští uprchlíci vypovězení z Izraele. Úterní zprávu izraelské skupiny Hotline pro uprchlíky a migranty (HUM) zveřejnil britský deník Telegraph pouhé tři dny poté, co se drastická nahrávka dostala na veřejnost.

Popravení muži podle HUM museli Izrael opustit kvůli jeho drakonickému přístupu k migrantům. Měli pravděpodobně namířeno do Ugandy, ale kvůli nelegálnímu statutu uprchli do Lybie. Zveřejněná nahrávka zachycuje usmrcení třiceti zajatců, údajně Etiopanů, z nichž část byla zastřelena a část dekapitována. Jeden ze zavražděných, kterého britský deník indentifikoval jako Tesfaye Kidanu, je zachycen klečící před skupinou ozbrojených maskovaných mužů.

Kidana žil se svým přítelem Amenem Beyenou v Tel Avivu, dokud jim nebylo nařízeno přesunout se do uprchlického tábora Holot v poušti Negev. Odtamtud se Kidana dostal za nelegální pokus o přechod hranic do vězení Saharonim a posléze souhlasil s odchodem z Izraele. Izrael ve zvláštních repatriačních programech nabízí žadatelům o azyl – na základě mezivládních dohod –  statut uprchlíka ve Rwandě a v Ugandě, ale aktivisté z HUM varují, že mnoha uprchlíkům úřady odeberou doklady hned při příjezdu.

To měl být údajně i případ Kidany, který po příjezdu do Ugandy zjistil, že ani tam nemůže získat legální statut. Rozhodl se tedy putovat dál přes Súdán do Lybie. Měl v úmyslu zkusit štěstí na některé lodi do Evropy, ale jeho skupina byla zadržena a povražděna členy Islámského státu.

V posledních dvou letech opustilo v rámci programu dobrovolných návratů Izrael více než 9.000 žadatelů o azyl. Dalších přibližně dvaačtyřicet tisíc uprchlíků ze Súdánu a Eritreje v Izraeli stále zůstává. Většina z nich uvádí, že uprchla před válkou, pronásledováním, genocidou nebo nucenou vojenskou službou. Azyl byl udělen čtyřem žadatelům.

1 Komentář

 1. Refael
  24.4.2015 – 5 Iyyar 5775 v 06:01 — Odpovědět

  Izrael(či jakýkoliv jiný stát) nemůže za to, kam utečenci sami budou směrovat.
  Jiné by bylo, kdyby je Izrael přímo poslal do oblastí kontrolovaných IS či jiných muslim.teror.organizací.
  Překročení hranic nelegálně je trestáno všude.

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Blahoslavení chudobní duchom

Další článek

I like Israel