Z pláže v Palmachim (HW: na jih od Bat Yam) si sotva můžete představit, co se děje pod zemí. Každý den je 624’000 kubických metrů mořské vody nasáváno ohromnými podzemními turbínami a přiváděno 2 kilometry do vnitrozemí, kde se transformuje v pitnou vodu.

Vítejte v Sorek, největší továrně na odslaňovaní vody inversní osmosou, technologií, která je dnes pokládána za nejvyvinutější. Továrna, která vyrostla uprostřed písku cca 15 km na jih Tel-Avivu v roce 2013, dodává 20% izraelské pitné vody. Dává tak  1,5 milionůu osob doslova pít mořskou vodu.

Tento technologický klenot se stal poutním místem mnohých specialistů z celého světa. Voda je v ohlušujícím hluku metaná porézní membránou, která ji zbaví krystalků soli. Solanka je vržena zpět do moře, zatímco filtrovaná voda je obohacena minerály. “Nakonec je perfektně čistá k upotřebení, se vším co do zásaditosti a tvrdosti”, říká technický ředitel Misa Taub, zatímco si plni pohárek z kohoutku na konci výrobního procesu.

Odslaňovaní je jeden z receptů, který dovolí Izraeli překonat stres z nedostatku vody, jenž Izrael v polo-pouštním podnebí ohrožoval. Z podnětu vlády byly v posledním desetiletí otevřeny 4 továrny a pátá bude dána do provozu koncem roku 2015. Dohromady vyprodukují 70% pitné vody potřebné pro izraelské domácnosti.

2 Komentářů

 1. 2.8.2015 – 17 Av 5775 v 12:09 — Odpovědět

  Nedostatek vody je jeden z potenciálních možných budoucích důvodů na konflikty v této oblasti. Obávám se, že sousedé Izraele mají zase o důvod víc se pustit do války, aby se těchto zařízení zmocnili.

  3
  1
  • Erich
   3.8.2015 – 18 Av 5775 v 09:33 — Odpovědět

   Tomáši víte Vy vůbec, kde dnes skutečně končí vody Jordánu? A od kdy tomu tak je?

   Mám pro vás dva zajímavé zdroje na toto téma – jednu přehlednou palestinskou grafiku

   http://www.ipk-bonn.de/pics/Surface-Water.big.jpg

   ale protože pro Vás to nebude hodnověrné ta zde dávám k dispozici i podrobnější text z haifské univerzity

   http://research.haifa.ac.il/~eshkol/kantorb.html

   A na vrch poznámku z židovských listů:
   Mrtvé moře vysychá po staletí. Veškerý přítok z Kineretu (Galilejské jezero) korytem řeky Jordán je využíván pro obyvatelstvo, takže jižní část Jordánu je již desetiletí vyschlá. Nevýznamné množství podzemních vod, které prosakují do Mrtvého moře, nestačí zdaleka kompenzovat obrovské ztráty vypařováním.

   http://zidovskelisty.blog.cz/1503/naplni-se-mrtve-more

   Tento trend nastal se spuštěním národního přivaděče někdy v roce 1964, Syřané toto chtěli narušit bypasem Kineretu a vrátit tak alespoň část vody Jordánu do jeho spodního – jižního koryta. Ale v roce 1967, právě s obsazením Golan ta hrozba, že by si Izrael nemohl odklánět vody dle potřeb, jaksi padla.

   Ta Vaše poznámka je sice trefná, ale zaspala nejen dobu ale i adresáta. Navíc ti někteří sousedé Izraele, kteří byli odkláněním nejvíce postiženi chtějí postavit vlastní desalinační zařízení a na jeho provozu s Izraelem participovat.

   http://eretz.cz/2015/02/izrael-a-jordansko-podepsaly-historickou-dohodu-o-vode-a-zachrane-mrtveho-more/

   0
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bude nemožné je integrovat!

Další článek

Kam se vám ztratila ta dětská lítost?