Asi 150 lidí se sešlo v osadnickém bloku Gush Etzion, aby odsoudili vraždu palestinského batolete Aliho Dawabshy, který byl upálen při útoku ve vesnici Duma v noci na pátek. Rodiče a starší bratr zemřelého dítěte jsou stále v nemocnici se závažnými popáleninami.

Akce pořádaná Shorashim, místní společnou izraelsko-palestinskou organizací, byla naplánována jako modlitební shromáždění a vyjádření solidarity proti násilí. Účastníky shromáždění byli pouze Izraelci, včetně mnoha místních obyvatel. Projevy předneslo několik rabínů, předseda Yesh Atid Yair Lapid, dva palestinští míroví aktivisté a místní obyvatelé. Všichni mluvčí odsoudili násilí, zneužívání Božího jména k ospravedlňování vražd a volali po potrestání teroristů.

Rabbanit Haddassah Fromanová, manželka zesnulého rabína a zastánce koexistence židů a Palestinců Menachema Fromana, připomněla také únos a vraždu tří židovských mladíků, k níž došlo na místě, kde se shromáždění letos konalo. „Smrt přináší jen další smrt a prolévání krve vede k vyhnanství,“ řekla Fromanová. Dodala, že aby si lidé zasloužili žít v Izraeli, musí zvolit život a vidět Boží jiskru v každém jedinci.

Yair Lapid prohlásil upálení dítěte za největší zlo, před nímž není možno mlčet. „Bůh nikdy nedovolí vraždu dítěte, žádný bůh nepodporuje vraždění, proti takové myšlence musíme bojovat,“ slíbil předseda Yesh Atidu. Po shromáždění pak kritizoval selhání bezpečnostních služeb, které nebyly schopny najít a uvěznit rabíny, kteří vyzývají k násilí.

„Za tímto fenoménem stojí rabínská infrastruktura… a každý rabín, který podněcuje, musí být uvězněn, vyšetřován a potrestán.“ Podle Lapida stojí za nečinností příslušných orgánů zčásti také přesvědčení, že židé se teroristických útoků nedopouštějí, „ale od časů Barucha Goldsteina bychom měli vědět, že to tak není.“

V projevech se vyskytl i požadavek, aby rabíni, kteří proti útoku nevystoupí, byli vypovězeni ze synagog a škol. Rabín Aviah Hacohen, který tyto své kolegy příkře odsoudil, zmínil především rabína Dova Liora, vedoucího konzervativní strany národní náboženské komunity a rabína Yitzhaka Ginsburga, prezidenta ješivy Od Josef Hai, známého  svými radikálními názory.

Kontroverzní kniha Král Tóry, podle které mohou být nežidovští ne-spojenci, včetně dětí, ve válečném čase preventivně zabíjeni, byla sepsána dvěma rabíny z ješivy Od Josef Hai a schválena Liorem.

Avi Issacharoff, analytik The Times of Israel, se domnívá, že útok na palestinskou rodinu nebyl první ani poslední svého druhu. Vzpomíná na svůj vlastní zážitek z roku 2008, kdy se nachomýtl k pokusu židovských osadníků spálit palestinský dům i s jeho obyvateli. Jako reportér Haaretz Daily se tehdy pohyboval, společně se svou kolegyní fotografkou, v oblasti Hebronu. Když v dálce v údolí mezi osadou Kiryat Arba a Hebronem spatřili dům v plamenech, spěchali na místo. Slyšeli křik a uviděli asi stovku židovských osadníků, stojících kolem domu a házejících kamení na každého, kdo se poklusil z hořícího domu uniknout. Issacharoff zastavil dva kolemjdoucí vojáky a žádal je o pomoc, ale ti ho odmítli.
Spolu s několika dalšími fotografy se reportér a jeho kolegyně dostali pod palbou kamení do hořícího domu, kde našli několik vyděšených lidí.
Issacharoff se pokusil vyjít ven a křičel na osadníky, ať přestanou házet kamení, ale ti kamenovali i novináře. Přihlížející lidé radili těm, kteří házeli kamení, kam nejlépe zacílit. Nikdo se nepokusil pogrom zastavit. Trvalo celých dvacet minut, než přijely bezpečnostní síly a dostaly lidi ven z hořícího domu.

Issacharoff dodává, že za tento incident nebyl nikdy nikdo potrestán, a rovnou tuto nečinnost úřadů viní i z pátečního útoku. Podle něj nejde o čin zuřivých extremistů, ale lidí, kteří vědí, že pravděpodobně nebudou potrestáni. Přestože většina židovské osadnické populace na takový čin pohlíží jako na zločin, je to právě ta mlčící většina, která podobným extrémním projevům nenávisti dala sílu vyrůst.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelská vláda umožňuje ničení kostelů, tvrdí mnich

Další článek

Asaf