Ve dnech 16. až 20. srpna se v Jeruzalémě uskutečnila Světová vědecká konference, na níž se 15 nositelů Nobelovy ceny sešlo s více než 400 mladými vynikajícími vědci ze 70 zemí světa, včetně 4 z Česka, aby jim předali něco ze svých zkušeností, energie a inspirace.

Konference je jedinečnou událostí, na níž se setkaly přední vědecké kapacity – a to nejenom nositelé Nobelovy ceny, ale i nositelé Wolfovy ceny a Fieldsovy medaile – se studenty přírodovědných oborů, aby společně diskutovali nad různými tématy, a podělili se o informace ze svého výzkumu. Původně se měla konat v srpnu 2014, ale kvůli probíhající vojenské operaci Ochranné ostří byla o rok posunuta. Akce se inspirovala každoročně konaným letním vědeckým táborem Asian Science Camp, který přivádí dohromady přední vědce se studenty. V Izraeli konaná konference je však svým rozsahem nesrovnatelně větší – podle organizátorů jde o největší akci svého druhu na světě. Rádi by z konference vytvořili tradici, kdy by podobné setkání v izraelském hlavním městě probíhalo jednou do roka.

Jeruzalémské konference se zúčastnili následující laureáti Nobelových cen:

 • Žores Ivanovič Alfjorov, ruský fyzik, Nobelova cena za fyziku (2000),
 • Sidney Altman, kanadský chemik, Nobelova cena za chemii (1989),
 • Robert J. Aumann, izraelský matematik, Nobelova cena za ekonomii (2005),
 • Aaron Chiechanover, izraelský biochemik, Nobelova cena za chemii (2004),
 • Steven Chu, americký fyzik, Nobelova cena za fyziku (1997),
 • Claude Cohen-Tannoudji, francouzský fyzik, Nobelova cena za fyziku (1997),
 • David J. Gross, americký fyzik, Nobelova cena za fyziku (2004),
 • Roger D. Kornberg, americký biochemik, Nobelova cena za chemii (2006),
 • Sir Prof. Harold Kroto, britský chemik, Nobelova cena za chemii (1996),
 • Elon Lindenstrauss, izraelský matematik, Fieldsova medaile (přezdívaná “Nobelova cena za matematiku”) (2010),
 • Richard J. Roberts, britský biochemik, Nobelova cena za fyziologii a lékařství (1993),
 • Daniel Šechtman, izraelský chemik, Nobelova cena za chemii (2011),
 • Harold E. Varmus, americký biolog, Nobelova cena za fyziologii a lékařství (1989),
 • Arieh Warshel, izraelsko-americký biochemik a biofyzik, Nobelova cena za chemii (2013),
 • Ada Jonat, izraelská biochemička, Nobelova cena za chemii (2009)

Generální ředitel izraelského Ministerstva zahraničních věcí Dore Gold o konferenci prohlásil: “Jsme hrdi a potěšeni obrovským ohlasem na konferenci. Stovky nejlepších studentů z nejlepších univerzit na světě a význační laureáti Nobelových cen přijeli do Izraele, aby se zúčastnili největší vědecké konference svého druhu. Iniciativa uspořádat takovouto jedinečnou mezinárodní událost jde ruku v ruce s různorodostí izraelských aktivit na poli vědy a technologie po celém světě, které Izraeli získali reputaci hnací síly vědecko-technologické inovace a pokroku.”

Tato událost je významná ještě z jednoho podstatného důvodu. Koná se v době, kdy je na mnoha univerzitních kampusech na vzestupu hnutí BDS (zkratka z anglického Boycott, Divestment and Sanctions), které má za cíl mimo jiné akademický bojkot a izolaci Izraele.

1 Komentář

 1. Elina
  29.8.2015 – 14 Elul 5775 v 13:12 — Odpovědět

  Díky za tu krásnou zprávu! Kéž by jich přibývalo! Myslím, že je – kulantně řečeno – pro světovou vědu velmi krátkozraké bojkotovat národ, který je na špičce ve vědách jako je chemie, fyzika, medicina. Který má tolik nositelů Nobelových cen v oblastech, kde je nutné znát, umět a dokázat podstatně víc, než jen prohlásit – yes, we can. A přiznám se, že mám k tomuto národu velkou úctu – už proto, že se musí bránit už téměř sedm desetiletí, takřka od počátku své existence, takřka denně teroristickým útokům, a přesto s ním svět ve velké většině jedná přesně podle citátu Karla Čapka: "To je jeho vina. Nemusel se bránit a byl pokoj." Přeji hezký víkend.

  4
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ježíšovi Křesťané proti Islámu

Další článek

O gádžích