Minulý týden byly stovky afrických žadatelů o azyl propuštěny z detenčního zařízení Holot, kde byly do té doby drženy. Dostaly však zákaz vstoupit do Tel Avivu a do Eilatu, kde jsou komunity afrických přistěhovalců největší.

O situaci imigrantů z Afriky se během své cesty po Izraeli zajímala také delegace nejpočetnějšího amerického letničního hnutí. Dvacet významných pastorů pentakostální Boží církve v Kristu (COGIC), která má v USA na pět milionů příznivců, přijelo do Izraele na pozvání Mezinárodního sdružení křesťanů a židů (IFCJ). Za osmidenní návštěvy země stihli reprezentanti COGICu mimo jiné navštívit některé kostely a organizace pomáhající africkým žadatelům o azyl v Tel Avivu a setkat se s izraelskými vojáky etiopského původu.

Zvláštní pozornosti křesťanské skupiny se těšil Tel Aviv.  Tam od začátku tisíciletí, kdy začala rozsáhlá africká migrace do Izraele, žily tisíce žadatelů o azyl.  Dnes jich je v Izraeli kolem pětačtyřiceti tisíc. Mnoho z nich žije v chudobě, jsou bez přístřeší a ve špatném zdravotném stavu.

Duchovní z COGICu v Tel Avivu navštívili centrum pro pomoc a poskytování informací Afričanům bez dokladů, aby se lépe seznámili se situací a předali školní tašky a školní potřeby pro děti. Setkali se také s pastorem Jeremiahem Sundayem Dairem, který se pomoci potřebným věnuje.
Dairo původně poskytoval africkým křesťanům pouze místo k modlitbám, ale v posledních osmi letech nechává ve svém kostele přenocovat bezdomovce. Pětačtyřicet až padesát mužů tam každou noc spí na pohovkách a lehátkách a ráno zase odcházejí. Pastor odhaduje, že od roku 2007 poskytl útulek osmi nebo devíti tisícovkám lidí.

Mnoho imigrantů přespává v blízkém parku Lewinsky, což je obtížné zejména v zimě. „Časy jsou stále horší, jsou to lidé, kteří nemají nic, někteří jsou nemocní, ale nemohou si dovolit jít do nemocnice,“ říká pastor.

V posledních dnech prý už i on musel odmítat zájemce o pomoc. Dairo chápe, že Izrael má své priority a je vděčný za podporu, kterou mu poskytuje Tel Avivská radnice, ale říká, že jsou tu základní požadavky, s nimiž je třeba se vypořádat.

„Izrael má své vlastní problémy, je to především židovský národ, což je známé. Ale nastala situace, kdy někteří z těchto lidí nemají kam odejít. Realita je taková, že jsou tady a Izraelský stát může dělat víc pro jejich vzdělání. Kdyby se mohli učit a někam se posunout, mohli by potom opravdu prospět izraelské společnosti – kdyby dostali tu šanci.“

Duchovní COGICu navštívili také křesťanská poutní místa a setkali se s několika úředními představiteli.

„Máme tu čest přivítat naše přátele z církve během jejich seznamování se s krásami a silou Svaté země,“ řekl rabbi Yechiel Eckstein, zakladatel a prezident IFCJ. „V čase, kdy Izrael čelí kritickým hrozbám od Íránu po islamistický teror, pastor nám připomíná, že židé a Stát Izrael nejsou osamocení.“

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Opravdu velmi mírumilovní Palestinci

Další článek

Italští židé kritizují českou policii