Izraelský středoškolský učitel čelí skandálu poté, co se jeho tvář objevila ve videu zveřejněném a hojně sdíleném na kanálu YouTube. Záznam ukazuje palestinské ženy a děti při útoku na izraelského vojáka, který se snaží zadržet jedenáctiletého chlapce se zlomenou paží.

V záběrech videa se objevuje vysoký muž v modrém triku a kšiltovce, kterého rodiče studentů identifikovali jako středoškolského učitele dějepisu Herzla Schuberta. Ten sice vojáka nenapadá, ale zpovzdálí na něj pravděpodobně volá, aby chlapce nechal na pokoji.

Podle IDF se voják snažil zatknout chlapce, který házel kameny během každotýdenní páteční demonstrace.

Škola ORT, která Schuberta zaměstnává, přiznává, že dostala stížnosti na učitelovu účast na palestinské demonstraci. Dodává, že učitel se akce zúčastnil ve svém volném čase a jeho konání nemělo nic společného se školou nebo prací v ní. Na žádosti, aby učitele propustilo, odpovídá veden školy, že případ bude řešen v souladu se směrnicemi Ministerstva školství. To zase říká, že rozhodnutí je v kompetenci školy ORT. Ozvaly se i hlasy volající po trestu vězení pro levicově smýšlejícího učitele.

Obyvatelé vesnice Nabi Saleh, včetně rodiny jedenáctiletého Muhammada Tamimiho, demonstrují každý týden proti vojenské přítomnosti Izraele na Západním břehu a proti zabírání jejich země osadníky. Demonstrace v některých případech končívají násilím, když Palestinci vrhají kameny a vojáci IDF používají slzný plyn.

V aktuálním videu je učitel vidět, jak jde s malou skupinou vesničanů pod palestinskou vlajkou se zpěvem „pět, šest, sedm, osm, Izrael je fašistický stát.“

IDF odpověděla slzným plynem. Učitel se dostal před Palestince k místu, kde stáli vojáci IDF, řekl jim, že pochod je nenásilný a žádal je, aby odešli. Na záznamu na něj vojáci křičí, aby šel domů.

„Nechci. Jsem učitel,“ odpovídá vysoký Izraelec a dodává: „Chráním je.“ A potom: „Je mi za vás trapně. Podívejte se, co děláte ve jménu Izraele.“ O něco později, k dalšímu vojákovi, říká: „Jste okupanti. Vy /vojáci IDF/ se podílíte na zločinu.“ Křičí: „Nejste obranné, ale okupační sily.“
Těsně před tím, než ho vojáci odvedou, volá: „Vykonáváte nezákonné rozkazy!“

Vesničané stojí na silnici, zpívají a mávají vlajkami, než na ně vojáci rozpráší slzný plyn.

Záznam z pátku 28. srpna z demonstrace v Nabi Salehu ukazuje dramatičtější záběry: na této demonstraci mladí maskovaní Palestinci střílejí prakem na vojáky IDF. Částečně maskovaný voják IDF s puškou v ruce honí jedenáctiletého Muhammada po prázdném srázu mezi kamením a několika olivovníky.

Voják chytí Muhammada zezadu do kravaty. Muhamad zakřičí a začne plakat. Voják srazí Muhammada na kámen a zalehne ho, zatímco se mladá aktivistka s plynovou maskou v ruce pokouší dítě odtáhnout. Voják ji odstrčí a žádá, aby nechala chlapce na pokoji. Je vidět, že Muhammad má ruku v sádře.

Voják volá posily, zatímco stále drží chlapce za krk a druhou ruku má na zbrani. Za okamžik se objevuje chlapcova čtrnáctiletá sestra Ahed s matkou a dalšími ženami a dětmi.
Křičí, vrhají se na vojáka, odmaskují ho a snaží se odtáhnout chlapce pryč. Daří se jim to ve chvíli, kdy dorazí další voják. Jeden z vojáků háže na Palestince omračující granát. Oba vojáci pak odcházejí, aniž by Muhammada zadrželi.
Muhammadova sestra Ahed se také objevuje na řadě videí z protestů v Nabi Salehu. Před dvěma lety ji natočili, jak pěstí hrozí vojákovi IDF. I toto video se stalo proslulým.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Italští židé kritizují českou policii

Další článek

Predikce vývoje SS Konvičky?!