Přes tři a půl tisíce rodičů, učitelů a školáků protestovalo v sobotu ráno před úřadem izraelského premiéra proti tomu, že jejich školy ještě nejsou otevřeny. Školní rok přitom v Izraeli začal již před týdnem. Demonstrací se zúčastnili rovněž někteří arabští politici a církevní představitelé. Podle vlastních slov tak vyjádřili nesouhlas s diskriminační politikou izraelského ministerstva školství, které se v posledních letech vyrovnává se zmenšením přídělů ze státního rozpočtu.

Představitelé křesťanských církví uvádějí, že právě tyto škrty jsou příčinou toho, že se školáci ze sedmačtyřiceti křesťanských škol ještě nevrátili do školních lavic, i když školní rok již oficiálně začal. Úředníci křesťanského vzdělávacího systému zvažují, že na znamení protestu od šéfů svých církví budou požadovat, aby uzavřeli svatá místa hojně navštěvovaná turisty.

Školy, o které se jedná, jsou označovány jako „uznané ale neoficiální,“ což znamená, že v porovnání se státními školami dostávají jen tři čtvrtiny dotací, ale také jsou povinny odučit jen tři čtvrtiny počtu hodin. Křesťanské školy prohlašují, že vyučují stejný počet hodin jako státní školy plus navíc ještě náboženské předměty.

Zajímavostí je, že žáci z křesťanských škol dosahují nejlepších výsledků v celém Izraeli – podle Státního statistického ústavu se z křesťanských středních škol na univerzity dostane 69 % žáků, z židovských 61 % a z muslimských dokonce jen polovina.

Abdul Massih Fahim, generální ředitel sítě křesťanských škol nicméně upozorňuje, že od doby, kdy křesťanské školy naposledy dostávaly tříčtvrtinové dotace, uplynulo už sedm let. Nyní podle něj k těmto školám směřuje pouze 29 % dotací, jaké dostávají srovnatelné státní školy a křesťanskému školnímu systému v Izraeli letos chybí na provoz dvě stě milionů šekelů.

Křesťanů se dotklo také to, že jiné „uznané, ale neoficiální“ školy, jako například  Maayan Hinuch Torani nebo Agudat Yisrael stále dostávají plné tříčtvrtinové dotace.

„Ministr školství Naftali Bennet minulý týden řekl, že všechny školy zahájily nový akademický rok a všechny děti se vrátily do tříd. Jak to, že nevidí těch třiatřicet tisíc dětí, které se nemůžou studovat?“ rozčiluje se Fahim.

„Chceme svá práva, chceme rovnost a chceme to, co si zasloužíme,“ doplňuje Abdula Massiha Fahima arcibiskup George Bacouni. „Tyto školy slouží společnosti a po právu si zaslouží stejné zacházení jako ostatní školy, nic víc nechceme. Tihle lidé platí daně, mají právo na vzdělání a na to, aby jim ho vláda zaplatila a aby se k nim přistupovalo stejně jako k židovským školám v tomto systému.“

Rodiče dětí již platí ročně šest tisíc šekelů (zhruba 37.000 korun), ale ani tato částka nestačí na obnovení provozu škol.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rasismus nikdy nebyl pryč

Další článek

Zřícenina kaple sv. Anny je mementem komunismu