Charismatický, milý a plný ideálů. Takový je muzikant Ran Nir. Stačí chvilka, stačí pár jeho slov a myšlenek a budete mít pocit, že všechno, co budete chtít, je možné.

Před několika lety jsi založil kapelu LFNT. Jsi skladatel, zpěvák, kytarista. Co jsi dělal před tím?

Ve svém životě jsem dělal už hodně věcí. Pracoval jsem jako barman, dělal jsem pizzu, ale nejvíc ze všeho jsem se věnoval hudbě. S kapelou Asaf Avidan & The Mojos jsem hrál šest let. S The Wrong Demons rok a teď už tři roky s LFNT a sám se sebou vždycky.

Co vlastně znamená název tvojí kapely? LFNT. Má pro tebe  ten název nějaký osobní význam?

LFNT znamená Live Free Not Trouble (Žít bez starostí). A samozřejmě je to taky zkratka slova “slon“. Bylo by to na dlouhé vysvětlování. Je to můj způsob jak komunikovat se světem. Zkouším být víc jako slon. Zadejte si do Google slovo slon a porozumíte.

Když jsi opustil svou první kapelu, začal jsi hrát s Asaf Avidan and The Mojos. Byli jste velice úspěšní. Odehráli jste společně stovky koncertů. Hodně jste cestovali. Hodně jste pili… Jak vzpomínáš na tuto životní etapu?

Hraní s Asafem a The Mojos byla veliká zkušenost jak pro mě, tak pro nás všechny. Naučil jsem se žít na cestách. Mít přátele, kteří jsou jako rodina. Být s nimi i být sám. Být muzikant, být lepší muzikant, zpívat, psát, smát se, pít, plakat, pít víc a nejvíc dělat muziku. To všechno mě na této magické cestě provázelo.

Tvoje hudba obsahuje hodně žánrů. Včetně rock’n’rollu. Řekl jsi, že rock´n´roll je životní styl. Jak podle tebe takový životní styl vypadá?

Nerozumím lidem, kteří rozdělují hudbu do nějakých hudebních žánrů. Myslím, že není vůbec možné hudbu roztřídit podle žánrů. Lidí, kteří to dělají, si nevážím. Vyrostl jsem na rock´n´rollu. Není to žánr, ale životní styl. Rock´n´roll je nejlepší životní kámoš. Je to nejlepší chlap, kterého jsem v životě potkal. Ale nemůže hrát jen na jednu notu. Rock´n´roll může žit ve vašem životě. Může v něm žít naprosto volně. Vysvětlovat to slovy je k ničemu. Lepší je tu hudbu poslouchat.

Narodil ses v Jeruzalémě. Hudbu jsi začal dělat v Tel Avivu. Momentálně žiješ v Berlíně… Jde to všechno zvládat? Jak často jezdíš mezi Německem a Izraelem?

Hudbu jsem vlastně začal dělat už v Jeruzalémě. Ale profesně až v Tel Avivu. Teď žiji v Berlíně. Založil jsem tady kapelu, pracuji na nové hudbě, připravuji se na koncerty, píšu, hraju. Mám agenturu, která pomáhá ostatním umělcům budovat kariéru a žít plnohodnotný život. Můžete zvládnout všechno, co budete chtít. Jen je potřeba tvrdě pracovat a věřit si. A samozřejmě milovat to, co děláte. Do Izraele ale jezdím poměrně často. Asi třikrát až čtyřikrát ročně na týden nebo na dva. Hlavně za rodinou a přáteli.

I když jsi z Izraele, zpíváš výhradně v angličtině. Proč nechceš zívat v hebrejštině?

Zpívám anglicky ze dvou důvodů. Tím prvním je, že rock´n´roll zní v tomto jazyce prostě lépe a já jsem na zvuku angličtiny vyrostl. Hebrejsky zpívat ani psát nechci. Když jsem byl mladý, zpíval jsem jen hebrejsky, ale teď jsem šťastnější s angličtinou.

Na tvém kanále You Tube je celkem dost videí. Jsou hodně specifická. Plná rozporuplných pocitů. Člověk u nich může brečet i smát se. Vymýšlíš si klipy sám nebo máš nějakého režiséra?

Myslím, že štěstí a smutek k sobě patří. Nevěřím v to, že věci jsou jen dobré nebo jen špatné. Život není nikdy jen šťastný nebo nešťastný. Je mnohem složitější. Když dělám hudbu nebo videa, dávám do nich svoje vlastní pocity. Jsem celkem dost teatrální a zároveň chorobně optimistický člověk, který věří, že všechno je tak, jak má být. Hlavním posláním mých klipů je, aby u nich lidé něco cítili. Cokoli a jak dlouho budou chtít.

Momentálně jsi na svém turné po Slovensku, Rakousku, Německu a Česku. V Praze budeš koncertovat v Café v lese. Není to ale tady tvůj první koncert. Před dvěma lety jsi vystoupil v rámci United Islands. Máš od té doby novou desku?

Novou desku mám a právě s ní jsem teď vyjel na koncerty. Většina písniček bude právě z nového alba. Oficiálně album vyjde až v březnu 2016, ale my ho budeme prodávat na koncertech už teď.

A jak se ti hraje pro české publikum?

Miluju české posluchače. Dobří lidé, dobří posluchači, milovníci všeho dobrého. I dobrého pití. Strašně se do Prahy těším.

 

RAN NIR

Izraelský multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel a frontman kapely LFNT. Pochází z Izraele. Šest let hrál v uskupení Asaf Avidan and The Mojos. Veleúspěšný projekt ale opustil a vydal se svou vlastní cestou. Momentálně žije v Berlíně. Založil kapelu LFNT a do Česka přijíždí s novou deskou Time To Bleed.

Koncertovat bude 3. října v Café v lese.

 

INFO

Ran  Nir

www.lfntmusic.com

O koncertu – Café v lese, sobota 3. 10., Praha 10

3 Komentářů

 1. 2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 15:30 — Odpovědět

  Díky Kateřino, super rozhovor)) – moc fajn!

  0
  0
 2. Barka Fabiánová
  2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 16:54 — Odpovědět

  fotografie k článku stažena a použita bez mého svolení z webu Fullmoonzine.cz
  http://www.fullmoonzine.cz/clanky/10-10-ran-nir-lfnt

  Prosím, aby se to neopakovalo

  0
  1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Metr na kulturu

Další článek

České muslimky přestaly být Češkami?