Americký chasidský mladík, který před třemi lety málem upálil svého souseda kvůli náboženské disputaci, bude předčasně propuštěn z vězení. Rozhodl tak newyorský soud poté, co žháři zpětně přiznal status mladistvého delikventa.

Shaulovi Spitzerovi totiž bylo osmnáct let, když zapálil dům Aarona Rottenberga, který obýval stejnou chasidskou vesnici New Square v New Yorku. Majitel domu při požáru utrpěl vážné popáleniny na více než polovině těla.

Spitzer, který v době útoku přebýval v domě rabína Davida Twerskyho, napadl Rottenberga kvůli jeho rozhodnutí modlit se mimo hlavní synagogu. Už před žhářským útokem Rottenberg čelil nevůli sousedů, která se projevovala házením kamenů, výhružnými telefonáty a vyloučením Rottenbergových dětí z místní školy. V té době si Rottenberg stěžoval na Spitzera i Twerskyho kvůli tomu, co nazval „koordinovanou kampaní“ proti němu i jeho rodině.

Po žhářském útoku pak Rottenberg dostal od chasidského hnutí následujícího skverské rabíny odškodnění převyšující tři miliony amerických dolarů.

Podle místních novin The Journal News rozhodl soudce William Kelly z oblastního soudu Rockland, že Shaul Spitzer ve vězení dospěl a je již jiným člověkem než tím, kterým býval, když se pokoušel na vedení náboženské obce udělat dojem tím, že vezme zákon do vlastních rukou. Kelly dodal, že i s přihlédnutím k tomu, že i Rottenberg po prvním Spitzerově odsouzení žádal pro žháře milost, je v na místě, aby byl Spitzer nyní propuštěn.

Video umístěné na stránkách matzav.com ukazuje komunitní oslavy Spitzerova propuštění.

Aaron Rottenberg vystoupil proti tomu, aby byla Spitzerovi okamžitě navrácena svoboda. Řekl soudci, že ačkoliv původně prosil pro žháře milost, nevěřil, že by byl mladík propuštěn již nyní.

„Jestli dostanou Spitzera ven tak brzy,“ myslí si Rottenberg, „potvrdí jim to, že mají moc v justičním systému a budou moci své komunitě vymývat mozky ještě důkladněji,“ řekl pro Journal News.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pavouk obav

Další článek

Kdo by je měl důvod vyhánět? Snad leda politický primitiv, anebo ubohý, animální zločinec typu Hitlera nebo Stalina.