Charitativních sbírek na pomoc uprchlíkům je stále celá řada. Přichází zima, je potřeba teplé oblečení, trvanlivé potraviny a samozřejmě pomoc mnoha rukou a nohou. A pomoci se dá i knihou.

Detenční zařízení v Česku jsou poměrně plná. Na jednu stranu se může zdát, že fungují správně. Lidé dostanou jídlo, mají kde spát, kde se umýt a nehrozí jim bezprostřední nebezpeční. Nutno podotknout, že za všechny tyto záležitosti platí denně nemalý finanční obnos. Podle provozovatelů je úroveň „táborů“ zcela dostačující. Podle několika politických zástupců, a nejen jich, jsou ale služby mnohdy horší než v běžných českých věznicích. Většina humanitární pomoci směřuje na problematická místa. Hraniční přechody či uprchlické tábory, ve kterých často není ani tekoucí, natož pak teplá voda. Napadlo by vás v takové chvíli dát někomu knihu? Nejspíš ne. Co s knihou? A vidíte. Je to právě naopak. Lidé, kteří utíkají ze svých domovů jen s nejnutnějšími věcmi, málokdy převáží oblíbené svazky. Není divu.

A právě knihy jsou žádoucím pomocníkem pro ty, kteří utrpí jakékoli trauma. Odreagování či pouhé zpestření času při čekání na verdikt, jak asi bude vypadat další část vašeho života.

Celá řada lidí, která je momentálně za hranicemi České republiky, zažila nejedno trauma. Vezměme to postupně. U nich doma je válka, rozhodnou se zemi opustit, podniknou namáhavou cestu, jsou umístěni v některém z pobytových táborů, kde je jim poskytnuta pouze elementární péče a čekají, jak to s jejich dalším cestováním dopadne. Často se jedná o velmi vzdělané lidi, kterým jistě smysluplné trávení času pomůže překonat mnohé stresové situace. Literatura je zároveň potřeba i pro děti, které nechodí do školy už celou řadu měsíců.

V uprchlických centrech jsou sice knihovny, ale jejich nabídka je více než skromná. Knihy v arabštině většinou postrádají. Česko – arabské centrum se proto obrací o pomoc. Na Čechy arabského původu, i na všechny, kteří můžou a chtěli by pomoci.

Vítána je jakákoli kniha či časopis v arabštině. Pro děti i dospělé. Komiksy, beletrie i učebnice.  Pokud žádnou takovou literaturu nemáte, můžete ji zakoupit a do sbírky věnovat. Knihy budou až do konce listopadu přijímat v Městské knihovně v Praze.

Seznam poboček zde v PDF

Pokud je pro vás termín „šibeniční,” je samozřejmé, že můžete knihy věnovat i později. V takovém případě se stačí obrátit na jakoukoli organizaci, která sbírku pořádá.

Na sbírce se podílejí tyto organizace:

Česko-arabské centrum kulturního dialogu

Městská knihovna Praha

Organizace pro pomoc uprchlíkům

2 Komentářů

 1. 25.11.2015 – 13 Kislev 5776 v 01:58 — Odpovědět

  Ahoj, clanek jsem si dovolila sdilet do skupin k tomu urcenych.

  3
  0
 2. hoferova.katerina@gmil.com
  25.11.2015 – 13 Kislev 5776 v 02:58 — Odpovědět

  Děkuji, čím víc, tím líp. Však víme :-)

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jonathan Pollard se dočkal propuštění z vězení

Další článek

Obhajoba Martina Konvičky