V Praze bude už po páté. A už po druhé se přesune mimo hlavní město taky do Brna a Bratislavy. Festival íránských filmů začne 13. ledna.

V každém z uvedených měst jen několik málo dnů, Během nich se ale promítne celá řad filmů. Do soutěže je zapojeno na 14 filmů. Sedm krátkých filmů a taky zvláštní uvedení dvou snímků. V Cannes oceněného dramatu Rukopisy nehoří, které otevírá šokující téma íránské tajné služby. A Obyčejný člověk. Snad jediný film, který vznikl v česko-íránské koprodukci. Režisér Majid Barzegar bude dokonce osobně přítomen na pražské premiéře.

Prostor bude dán i dvěma filmům původem z Afghánistánu. Tady se po pádu Talibánu konečně obnovuje i kinematografie. Snímky Kouzelný kámen a Kontejner lásky patří mezi velmi oceňované. Nejen pro jejich uměleckou hodnou, ale snad i morální. Přivézt afghánskou filmovou tvorbu k rozkvětu po tolika letech plných teroru si ocenění zaslouží. Oba tvůrci svoje filmy osobně uvedou. A z Afghánistánu přijede i režisér Siddig Barmak. Mimo jiné taky držitel Zlatého Glóbu.

Za zmínku stojí taky doprovodný program. Několik výstav, koncert a divadelní představní. Až do konce ledna budou v kině Světozor vystaveny grafiky Cassra Abedini. Jednoho z nejvýraznějších íránských grafiků. Ten taky navrhnul plakát letošního ročníku.

Jedna z grafik Cassra Abedini

1

 

Íránská malířka Elham Parsian bude vystavovat v pražské galerii Lunghans. Pochází z Teheránu a byla vyhlášena nejzajímavěji umělkyní generace nových umělců v Íránu.

Íránské ženy. Jeden z obrazů malířky Elham Parsian

2

 

Populární íránská kapela Shanbehzadeh Ensemble zahraje 14. ledna v kině  Royal. Ať už se na koncert vypravíte či nikoli, jejich písničky e vyplatí poslechnout.  Barvité klipy z íránských ulic a hudba s vůní orientu.

V Divadle Disk bude 15. ledna uvedeno představení Okamžik Ticha.

 

Festival íránských filmů proběhne hned ve třech městech.

Praha 13. -17. ledna- Světozor, Bio Oko, Royal, Lucerna

Brno 19. -20. ledna Kino Scala

Bratislava 28. -31. ledna Film Europe

 

Kompletní program a informace o festivalu zde:  http://iranianfilmfestival.cz/

A taky na facebooku: https://www.facebook.com/IranianFilmFestival

Festivalová znělka

 

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslim = jisroel

Další článek

Záleží také na muslimech, jaký o sobě chtějí vytvářet obraz