Kuba je „jediná země, kde jsou dveře synagog ustavičně otevřeny a kde není žádný druh zabezpečení ani žádná ostraha,“ řekl v interview pro Agencia Judía de Noticias David Prinstein, viceprezident kubánské židovské komunity. „Není tu žádný druh antisemitských výroků proti židům a synagogám.“

Printstein také vyzdvihl mezináboženský dialog jako prioritu Židů na Ostrově svobody. Existence kubánské mezináboženské platformy podle něj umožňuje „výborné vztahy se všemi ostatními náboženskými vyznáními.“

Rovněž vztahy kubánské vlády s židovskou komunitou prý jsou „skvělé, otevřené, upřímné a především respektuplné.“

Na Kubě žije téměř jeden a půl tisíce Židů, kterým slouží tři ostrovní synagogy a dva hřbitovy.

O letošní návštěvě Baracka Obamy na Kubě – první oficiální návštěvě amerického prezidenta po osmaosmdesáti letech – David Printstein říká, že se jedná o mezník a historický moment pro kubánskou židovskou komunitu.

Židé se na Kubu dostali jako tzv. conversos, španělští a portugalští židé, kteří byli násilně konvertováni ke katolicismu, ale v duši zůstali věrní svému původnímu náboženství. Z původní pětadvacetitisícové kubánské židovské komunity však dnes zbývá už jen zlomek: většina židů z Kuby uprchla před režimem Fidela Castra; většina kubánských židovských exulantů žije dnes v Miami.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Imigrační krize a první evropské ghetto

Další článek

Ezdráš – zločinec, nebo zachránce?