Holandští archeologové potvrdili, že v centru hlavního města nalezli pozůstatky historického židovského slumu.

Během výkopových prací při stavbě nového hotelu a bytového komplexu v ulici Valkenburg  byly objeveny zbytky židovského sídliště ze 17. století.

Muzejní archeolog Jerzi Gavronski, který byl na místo povolán, když dělníci objevili soustavu chodníků, širokých asi šedesát centimetrů. Objevena byla také lázeň, možná mikve.  Slum se nacházel uvnitř židovské čtvrti a byly v něm natěsnány stovky lidí: „Žili po deseti v malých, vlhkých bytových jednotkách bez oken.“ Původně šlo o přepravní skladiště z roku 1594. Později bylo používáno jako ubytovací prostor pro židovské chudé.

Do Amesterdamu se ve středověku uchýlily tisíce portugalských a španělských židů, prchajících před pronásledováním inkvizicí. Většina nizozemských židů žila v Amsterdamu až do roku 1940, kdy došlo k invazi nacistů do Nizozemska. Tři čtvrtiny z tehdejší sto čtyřiceti tisícové židovské nizozemské populace během holocaustu zahynuly.

Zbytky starobylého židovského slumu byly fotograficky zdokumentovány, než se na místě začne znovu stavět.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

A jak slavíte Pesach vy?

Další článek

Židé a Srbové protestují proti chorvatskému pokrytectví