Bojkot židovských a srbských skupin pokazil páteční vzpomínkový ceremoniál pořádaný na památku desetitisíců lidí, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračním táboře Jasenovac.

Jasenovac leží asi 70 kilometrů východně od Záhřebu a proslul jako dějiště masových vražd židů, Srbů, cikánů a chorvatských příslušníků antifašistického odboje.  Zvěrstva se zde odehrávala za doby vlády Ustašovců mezi lety 1941 a 1945.

Premiér Tihomir Oreskovic vedl suitu představitelů, kteří u památníku obětí položili věnce. Na akci zazněly katolické, pravoslavné a muslimské modlitby, herci četli z dopisů  vězňů a připomínali „Balkánskou Osvětim.“

Členové malé chorvatské židovské komunity, Srbové a antifašistické skupiny letos ceremoniál bojkotovaly, aby daly najevo znepokojení nad nezájmem úřadů o aktuální neonacistické excesy, které někteří nazývají „revitalizací ustašovské vlády.“  Mezi ně patří používání ustašovských pozdravů na pouličních protestech v Záhřebu či ustašovské písně fanoušků na fotbalovém zápasu mezi Chorvatskem a Izraelí.

Přestože několik židů a Srbů se oficiální akce zúčastnilo, židovská komunita uspořádala letos v Jasenovaci vlastní vzpomínkovou akci.


Chorvatská pravicová vláda tento měsíc odsoudila zločiny ustašovské vlády, ale došlo k tomu až poté, co Židé a Srbové ohlásili plánovaný bojkot vzpomínkové akce.

„Pokusy o historický revizionismus jsou ve společnosti vidět, i v médiích – zatímco policie, státní zastupitelství a politici nejednají a přehlížejí incidenty jako byl ten s ustašovskými pozdravy. Cítíme, že v Jasenovaci dnes pro nás není místa,“ řekl Sasa Miloševič ze Srbského národního shromáždění.

Odhady o tom, kolik lidí v Jasenovaci za války zemřelo, se pohybují od 80.000 po 700.000 osob.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Amsterodamský slum

Další článek

Saúdská Arábie činí přítrž náboženské zvůli