Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se blíží. Letošní ročník má číslo 51. A i letos je na programu několik filmů izraelských tvůrců. Každý se věnuje jinému tématu, a přesto mají něco společného. Dávají citlivě a často s humorem nahlédnout pod pokličku prožitých okamžiků, které jsou často klíčové a po nichž už život nikdy nebude jako dřív.

Barash

Sedmnáctiletá dívka Naama má život, který jistě pochopí mnohý dospívající. Urputné rodiče, kteří chtějí pro svou dceru jen to nejlepší. To nejlepší chtějí i pro sebe. Třecí plochy tak narůstají do obřích rozměrů. Nepochopení, časté hádky a hlavně život ve společnosti, která je pro mladou dívku konzervativní a sešněrovaná.  Hledá samu sebe, svoji životní cestu. Stejně jako mnozí v jejím věku i ona chce pokoušet konvence. Baví ji popíjení s přáteli, dlouhé noci v klubech a experimentování s drogami. Kolem sebe má spoustu lidí. Přesto má pocit neporozumění. Všechno se změní, když se seznámí se svou novou spolužačkou. Hershko je divoká, krásná, nespoutaná, volná a rebelující. Nic pro ni není překážkou. Je snadné nasednout na stejnou vlnu. Zatoužit po všem sladkém. S kým objevovat probouzející se sexualitu? S kým zažívat první vzplanutí lásky? V intimním prostředí dívčích pokojíčků, mezi dvěma dívkami, které tolik spojuje, je na to snadná odpověď. Ale je jejich láska skutečně ta pravá? Unese sedmnáctiletá dívka jinakost, kterou blažené chvilky přinášejí?

Režisérkou snímku je Michal Vinik (1976, Izrael). Vystudovala scenáristiku a režii v Tel Avivu. Mezi filmaři rozhodně nepatří za nováčky. Na kontě má několik krátkých filmů. Ty i její celovečerní debut Barash získaly nejedno ocenění na filmových festivalech v Izraeli i zahraničí.

Promítání KVFF

Sobota 2. 7. – 17.00

Neděle 3. 7. –  16.00

Středa 6. 7. – 16.30

Sobota 9. 7. – 16.00

 

Písečná bouře

Jaký je dnes život v beduínské osadě? Stejný jako dřív? Nebo i sem už pronikl všudypřítomný pokrok, vzdávání se tradic a touha po objevní toho, co je za hranicemi? Film písečná bouře vám dá nedechnout horkého vzduchu a jemného písku na tvářích. Odehrává se v komunitě, která se tradic drží už po mnoho let. Muž, žena a jejich dcera. Muž se rozhodne vzít si další ženu. Mladou a krásnou. A co ta první? Podle tradice musí svou sokyni v lásce přijmout. Její muž má právo na tolik manželek, kolik jich zvládne uživit. Tradice netradice, láska je všude stejná a žádná žena se o ni nechce dělit s jinou. Tady je ale situace jiná. Velí spolknout hořkost a slavit jak je zvykem. Jde to? Naproti tomu je jejich společná dcera Layla. Prožívá velkou lásku s příjemným mladým mužem. I ona ale narazí. Muž není z jejich komunity a vztah je tedy protiprávní. Matka na ni tlačí. Musí se rozejít. Dcera je ale ochotna pro svou lásku opustit svět omezení a nařízení. Do kontrastu se tak dostávají dvě ženy. Obě touží po své lásce. Jedna je ochotna jít proti proudu a bojovat. Druhá by ráda bojovala, ale její odhodlání pevně svazuje tolik zarytý řád. Matka vzdoruje uvnitř, dcera se pouští do otevřených konfliktů. Která cesta je ale ta správná?

Elite Zexerová (1980, Izrael) vystudovala režii na univerzitě v Tel Avivu. Významná ocenění získala už za svoje studentské filmy. Písečná bouře je jejím prvním celovečerním filmem. Získala za něj cenu poroty na MFF Sundance 2016 v USA.

Promítání na KVFF

Pátek 1.7. – 20.00

Sobota 2.7. – 19.00

Středa 6.7. – 9.30

Pátek 8.7. – 9.00

 

Rabin

Izraelsko-Palestinský konflikt. Téma, které se přetřásá ve společnosti den za dnem a rok za rokem. Jak se k němu postavit? Bylo uděláno málo vstřícných kroků? Bylo jich dost a nejeden byl krutě potrestán ortodoxními vyznavači talmudu. Vraťme se ale o jedenadvacet let v čase zpátky. 4. listopadu 1995 proběhla velká mírová konference. Chvíli po ni byl v Tel Avivu zavražděn Izraelský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Jicchak Rabin. Za jeho smrtí stáli ultraortodoxní židé, kteří nesouhlasili s jeho vstřícností vůči Palestincům. Film Rabin přináší věrohodnou a v mnoha směrech dokumentární rekonstrukci celé události. Hraný dokument je plný věrohodně zachycených scén i výpovědi mnoha přímých svědků. Jedním z nich je i bývalý izraelský prezident Šimon Perez.

 

Za vznikem poutavého filmu stojí Amos Gitai (1950, Izrael). Původním povoláním architekt, který se začal filmování věnovat po návratu z arabsko-izraelské války, kde působil jako výsadkář. Poválečná traumata ho přivedla k dokumentární tvorbě. V ní se věnuje především společenským tématům. Rasismu, integraci a společnému  arabsko- židovskému soužití na mnoha místech Izraele. Film Rabin je už jeho třetím, který karlovarský festival promítne.

Promítání KVFF

Sobota 2.7. – 9.00

Úterý 5.7. – 19.30

Pátek 8.7. – 9.00

 

Týden a den

Jak strašné je, když rodiče pohřbívají svoje dítě? Je možné potom žít? Normálně žit? Film Týden a den se nezabývá žádnou rozpolceností, žádnou politickou situací ani bojem jednotlivce proti systému. Téma je prosté. Zažívá ho každý den mnoho rodičů. Těm filmovým zemře jediný syn. Oba se těší na přicházející důchod, na trávení volného času s vnoučaty v kruhu nejbližších. Jak se lze vyrovnat s takovou ztrátou? Matka, učitelka, která stále pracuje, je systematická a dokáže se myšlením povznést na ledacos. A i když je to složité, daří se ji bojovat s krutou ránou osudu. Její manžel je ale jiné povahy. Je citlivější, snadno upadne do letargie. Je hádavý, vztahovačný. Hledá konflikty. Krev do žil mu přinese až mladý a divoký chlapec ze sousedství. Až s ním si truchlící otec uvědomí, kolik krás je v životě, i když přijdete o to nejcennější. A co na tom, že u toho vykouříte mnoho jointových cigaret.

 

Asaph Polonsky (1983, USA). Mládí strávil režisér v Izraeli, studoval v Spojených státech, ale svoje první filmy opět zasadil do kraje dětství. Natočil tady i svůj absolventský film. Týden a den je jeho první celovečerní debut.

 

 

Promítání na KVFF

Sobota 2.7. – 16.00

Úterý 5.7. – 16.30

Pátek 8.7. – 10.30

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Od nacionalistického Izraele se diaspora odvrací

Další článek

Braňme Izrael! Na internetu.