Liberální, reformistické, konzevativní a sekulární složky americké židovské komunity si vytvářejí od Izraele větší odstup, když se židovský stát stává ortodoxnější a nacionalistický. Tvrdí to zpráva Politického institutu židovského lidu (PIŽL), kterou kabinetu předložili předseda a prezident PIŽL, Dennis Ross a Avinoam Bar-Yosef.

Bar-Yosef vysvětlil, že ačkoliv v Sevení Americe přetrvává významná podpora Izraele, nemůže nahradit „mladou generaci liberálních a sekulárních amerických židů, která je stále více kritická k židovskému státu a všímá si, že izraelská společnost se stává religióznější a pravicovější.“ Podle prezidenta BarYosefa by „Izrael a organizované americké židovstvo měli hodně investovat do integračních programů, které by pomohly začlenit ultraortodoxní židy do širší židovské komunity a do americké společnosti.“

Zpráva se také soustředí na demografii Jeruzaléma. Izraelské vládě doporučuje, aby zvážila nové způsoby pro zajištění židovské většiny ve městě. Navrhuje například vytváření pracovních míst a cenově dostupného bydlení, zvláště pro mladé absolventy z jeruzalémských škol. „Vláda by zároveň měla všemi způsoby zvýšit kvalitu života nežidovských obyvatel města, především ve východním Jeruzalémě. Nežidovští Jeruzalémané musí být lépe integrováni do společenského, ekonomického a kulturního života města.“

PIŽL ve zprávě dále rozvádí, že by bylo vhodné „snižovat napětí a posilovat obraz Jeruzaléma jako bezpečného, rozvíjejícího se, příjemného a zvláštního místa pro život.“ Předpovídá, že „politiku, která by posílila židovskou většinu v Jeruzalémě za současného zlepšování života nežidovských populací by židovská diaspora podporovala více, a taková politika by židům v zahraničí pomohla posílit jejich identifikaci s Izraelem.

Studie neopomněla ani problémy s procesem vystěhovávání židů do Izraele, zejména z Francie, kde počet emigrantů za poslední rok o třetinu poklesl. Podle zprávy francouzské židy odrazují potíže spojené s nalezením zaměstnání a ubytování v Izraeli.

2 Komentářů

 1. milos
  28.6.2016 – 22 Sivan 5776 v 13:31 — Odpovědět

  Zpráva kritizuje větší pravicovost a religiozitu ??? A zároveň pak předkládá doporučení pro zlepšení demografie Jeruzaléma, aby se zajistila židovská většina??

  4
  0
 2. DAVID
  5.7.2016 – 29 Sivan 5776 v 09:23 — Odpovědět

  Začlenit do americké společnosti? Myslím. že diaspora vůbec nemá takové zodpovědnosti jsko širení asimilace, lepší by odjély ve vlastní stát a byly religioznější!

  2
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Festivaly lákají na izraelské muzikanty. Už o víkendu!

Další článek

Izrael ve Varech 2016