Nepříliš velká obec na Zlínsku. Holešov. Místo, kde se letos koná už 16. ročník Festivalu židovské kultury. Ten bude trvat pět dnů. Od úterý do soboty. Od 26. do 30. července. Letošní ročník nese podtitul Židé v umění a kultuře.

Pokud čekáte festival plný koncertů a zábavy, ten v Holešově je trošku jiný. Je více odborným protipólem známého festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích. V Holešově se každý rok připomínají osudy místní židovské komunity, která byla vyhlazena po 2. světové válce. Jeho původním záměrem bylo připomenout vypálení místní synagogy nacisty. 12. srpna 1941. Z malé akce se dnes stala už mnoholetá tradice. I ona se pyšní bohatým kulturním programem. Koncerty, výstavy, přednášky, divadlo, tanec a v neposlední řadě i gastronomické speciality. Jeden z redaktorů shekel.cz Achab Haidler povede minikurzy hebrejštiny.

Co se týče programu festivalu, jeho nespornou výhodou je, že přivítá celou řadu odborníků na judaismus i židovskou kulturu. Během festivalu taky bude zahájen archeologický průzkum v místech vypálené holešovské synagogy. Celý program se potom rozprostře na tři místa. Holešovský zámek, Šáchovu synagogu a židovský hřbitov. Po celou dobu trvání festivalu bude volně k prohlédnutí výstava Jindřicha Buxbauma- Život v diaspoře Návštěvníci se budou moci zúčastnit taky workshopů chasidských tanců. Velkým lákadlem je bezesporu minikurz hebrejštiny. Ten povede Achab Haidler. Nejen divadelník, ale taky významný dokumentarista židovských hřbitovů a náhrobků. Série přednášek se bude věnovat herci Hugo Haasovi. Večery budou patřit koncertům klezmerové hudby, filmovým projekcím a ochutnávání specialit židovské kuchyně.

 

Festival Židovské kultury proběhne v Holešově od 26. do 30. července

Kompletní program a info o festivalu zde.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Moderní teroristé: nebezpeční břídilové

Další článek

Festival Šamajim v Třebíči