Rabín Aaron Lankry z Kehilly Ohr Chaim z newyorského Monsey vedl letos stohlavou skupinu složenou z ortodoxních, chasidských, sefardských a aškenázských židů  k návštěvě hrobů moudrých v Tunisku a v Maroku. V Tunisku je přijal prezident Beji Caid Essebi.

„Podařilo se nám vnést světlo do muslimských komunit, prolomit stereotypy a najít jeden k druhému cestu,“ řekl o cestě Lankry. „Přijali nás vřele,“ dodal, popisuje laskavost tuniského prezidenta – Tunisko podle Lankryho poskytuje tamní židovské komunitě všechno, čeho je jí třeba. Také židovské rukopisy prý mají potřebnou péči.

V Maroku místní ženy zablokovaly poutníkům přístup k hrobu jednoho ze synů Krále Šalamouna, ale Lankryho skupina vyřešila ožehavou situaci tím, že zdejší obyvatele vyzvala ke zpěvu a tanci.
Aby ukázala respekt k místním tradicím, oblékala si skupina džellábíje a vedla s sebou třicet koz jako dary.

Maročtí šejchové židovskou skupinu obdarovali a během servírování čaje a datlí jí žehnali. Pro skupinu šlo o pozitivní zážitek koexistence, jaký si jen málokdy najde cestu do médií.

Na otázku, zda cítil úzkost, odpovídá rabín Lankry: „byli jsme nervózní a nevěděli jsme, jaké budou reakce. Můj otec mi řekl, že jsme šílení a lezeme lvovi do chřtánu, ale výsledek byl pozitivní. Lidé jsou lidé a existuje naděje na soužití.“

Během cesty prý nedošlo k žádným bezpečnostním problémům. Skupina si v Maroku najala řidiče a cestovala. V Tunisku byla nicméně situace napjatější.

Sám rabín Lankry má sefardské předky v Maroku a jeho komunita je tavícím kotlem různých židovských skupin. Členové Ohr Chaim již navštívili také židovské památníky v Evropě a v Číně.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Do Jordánska jen bez jarmulky!

Další článek

Židé kontrolují americké peníze