Jak probíhala druhá světová válka v zemích napříč kontinentem? Natočeny byly filmy španělské, německé, ruské.. a taky tři bulharské. Ten poslední vznikl v bulharsko-izraelské koprodukci. Bulharská rapsodie Ivana Ničeva se bude promítat také v Praze.

 

Láska za časů Třetí říše

Bulharsko bylo za druhé světové války spojencem Třetí říše. A jako takové získalo i nadvládu nad Makedonií a jižní Thrákií. Vzniklo Velké Bulharsko. Zatímco početnou komunitu židů z tzv. Starého Bulharska se podařilo před holocaustem zachránit, ve zbylých dvou státech takové štěstí neměli. Na dvanáct tisíc z nich bylo odvezeno do Treblinky.

Bulharský režisér Ivan Ničev se osudu tamních židů věnuje v pořadí už po třetí. Film Bulharská rapsodie má být součástí trilogie, která se také věnuje tématu židovských osudů na území Bulharska. Prvním film z roku 1998 se jmenuje Po konci světa. Dalším z nich byla Cesta do Jeruzaléma z roku 2004. Posledním dílem pomyslné trilogie je právě Bulharská Rapsodie. Film, který byl v roce 2015 dokonce nominována Oscara jako nejlepší cizojazyčný film. V Praze se bude Bulharská Rapsodie promítat v Kině Pilotů. 26. ledna od 20.30.

Bulharská rapsodie

Poeticky působící snímek zachycuje příběh tří mladých lidí. Ve Velkém Bulharsku v létě 1943. Kamarádi Moni a Žožo se spřátelí se sedmnáctiletou židovkou Shely. Zamilují se do ní oba. Na pozadí dramatických chvil se odehrává příběh první lásky, velkého přátelství i osudů obyvatel, kteří se musí podrobit zákonům Třetí říše.

Ivan Ničev (*1940)

K filmu se dostal už jako malý chlapec. Začínal jako poměrně populární dětský herec. Filmovou režii vystudoval v Lodži na Vysoké filmové škole a hned záhy se mu dostalo několika příležitostí. Je držitelem mnoha festivalových ocenění, a to jak za své celovečerní snímky, tak i za dokumentární tvorbu.

MV5BMTk1NzkzODU3Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwNTI2MzkwMDE@._V1_UY1200_CR559,0,630,1200_AL_

Bulharská rapsodie – Praha, Kino Pilotů, 26. 1., 20.30

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ŠOA - SHOAH - NIKDY NEZAPOMENEME!

Další článek

Bílí filosofové nerozumí náboženství