Rodák z Tel Avivu už je v Česku skoro jako doma. Byl tady naposledy v listopadu, před tím v létě a před rokem a půl zde absolvoval rozsáhlé turné, díky kterému navštívil na desítku měst. Jeho koncerty patří jednoduše ke krásným zážitkům. Prostě se u nich budete usmívat. A taky si budete poklepávat nohou, anebo konečky prstů. A budete nabití energií. Jestli existuje sympatický a milý instrumentalista, je jím právě tento hráč na kontrabas. A určitě mu k tomu dopomáhá i hudební styl. Jazz. A taky jeho další dva spoluhráči. Adam Ben Amitai – kytara a Gilad Dobrecy – perkuse. Na aktuálních pražských koncertech se představí ještě s českým saxofonistou Michalem Žáčkem.

 

Adam Ben Ezra *1982

Narodil se v Tel Avivu do muzikantské rodiny. A i on sáhl o prvním nástroji už v pěti letech. Byly to housle. U nich vydržel poměrně dlouho. Naučil se chápat harmonii a potom už střídal nástroje podle toho, jak mu padly do ruky. Kytara, klavír, klarinet, cajon, baskytara a nakonec kontrabas. Všechny nástroje ovládá bravurně. Poslední jmenovaný si ale získal jeho srdce nejvíc. Studoval nejen na školách v Izraeli, ale taky v Evropě. A nehraje pouze jazz. Blízký je mu rock, pop, funky i klasika. Ve své hře všechno kombinuje. A občas prostřídá i hudební nástroje. A když náhodou nemá po boku svoje spoluhráče, vystačí si s loopovacím zařízením. Umně nahrává jednu smyčku za druhou a pohrává si s rytmy i melodií. Svoje první album nahrál v roce 2013. Další následovalo o dva roky později.

(facebook.com)
(facebook.com)

Kontrabasista inovátor

Adam Ben Ezra se hraní na kontrabas věnuje profesionálně něco přes deset let. Za tu dobu se mu podařilo získat velmi početnou fanouškovskou základnu. Využil totiž začínající éry kanálu YouTube. Nahrál tam několik skladeb, sdílel je na sociálních sítích a zanedlouho měla jeho videa statisíce zhlédnutí. Fanoušci přibývali a jemu se tak podařilo získat pozvání na celou řadu festivalů po celém světě. Zahrál si ve slavných koncertních síních v Paříži, Miláně nebo New Yorku. Aby mohl jezdit po celém světě, sestavil dokonce speciálně upravený kontrabas. Jeho krk je odnímatelný a tělo menší, nástroj se tak vejde do standartní velikosti kufru.

Zdatný a úspěšný hudebník bude začátkem března v Praze. V Jazzovém klubu Agharta zahraje hned dvakrát. 4. a 5. března. Společně s ním zahraje taky vynikající český saxofonista Mihal Žáček. Chcete se naladit na příchod jara? Máte jedinečnou příležitost.

 

Adam Ben Ezra – 4. a 5. března, 21:00, Club Agharta, Praha http://www.agharta.cz/

http://www.adambenezra.com/

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ohrožuje demokracii Trump, nebo Demokraté?

Další článek

Liberálové či muslimo-komunisté? Stav veřejné debaty ukazuje dnešní Indii ve chmurném světle