Už po 23. se sejdou všichni milovníci knih, vydavatelé, spisovatelé, ilustrátoři a mnozí další na jednom místě. Na dalším ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Akce má sice zaběhnutý řád, ale ani letos nechybí několik novinek. Svůj stánek bude mít i izraelská literatura.

 

Hlavními tématy roku 2017 jsou Genius loci v literatuře, Kniha jako objekt a Audioknihy. Připraveno je taky sedm literárních procházek po hlavním městě. Ožije i prostor před průmyslovým palácem a celý veletrh bude propojen s centrem současného umění DOX.

 

Své místo najdou milovníci fantasy a sci–fi, knih o vaření, beletrie, encyklopedií a dalších. Svůj nepostradatelný prostor bude mít i dětská literatura. Letošním hostem besed o dětské literatuře bude izraelský spisovatel Uri Orlev. Dnes je mu už 86 let. Pochází z Varšavy. Přežil holokaust a po válce se přestěhoval do nově vznikajícího izraelského státu. Tak jako mnozí jiní, i on se snažil zapomenout na hrůzné chvíle. Každý volí jinou cestu. On věděl, že o válce nebude moct mluvit, bude o ni tedy psát. Bude psát knihy pro děti. Jako první izraelský autor dokonce obdržel prestiží mezinárodní cenu H. Ch. Andersena.

Je autorem více než 30 oceňovaných románů. Poslední dva – Běž, chlapče, běž a Ostrov v ptačí ulici jsou přeloženy i do češtiny. Snad tomu bude stejně i u jeho další připravované knihy.

(www.flickr.com)
(www.flickr.com)

Běž, chlapče, běž

Strhující román o polském židovském chlapci, který se před nacisty skrývá v hlubokých lesích. Nemá nikoho a je úplně sám. Dětský svět mu záhy zmizí a promění se v boj o život. Když ho dopadne gestapo, myslí si, že je konec. Podaří se mu ale utéct a zachrání si život. Příběh podle skutečné události vyšel poprvé v češtině před třemi lety.

Ostrov v ptačí ulici

Ani v této knize nečekejte romantické vyprávění. Děj se odehrává ve varšavském ghettu. Nacisté povraždili a odtáhli všechny obyvatele. Malý chlapec ale zůstal. Otec ho dobře ukryl a slíbil, že se brzo vrátí. Dny se mění v týdny, týdny v měsíce a víra pomalu mizí. I tento příběh má ale šťastný konec.

 

Obě jmenované knihy jsou určeny mládeži a dětem. Na ty se totiž Uri Orlev zaměřuje nejvíce. Na Světu knihy bude jako čestný host. Povede několik debat. Stánek s izraelskou literaturou nebude obsahovat pouze jeho knihy, ale bude podrobným souhrnem veškeré zajímavé literatury, která na sebe v loňském roce upoutala pozornost.
23. ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU

Průmyslový palác, Výstaviště Praha Holešovic 11. – 14. května 2017

www.svetknihy.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

MeetFactory Open Studios s izraelskymi rezidenty

Další článek

Kibbutz Contemporary Dance Company. Prestižní izraelský soubor zatančí v Brně.