Zdroj: Archiv

Rodiny devíti tureckých aktivistů, kteří zahynuli při květnovém zásahu izraelských vojáků proti flotile plující do Gazy, mají dostat od Izraele odškodné.

Informaci přinesla agentura Reuters. Zároveň ale dodala, že jednání o odškodnění je zatím na počátku. Každá rodina by měla dostat kolem 100.000 dolarů (1,9 milionu korun). Izrael si tím chce zajistit ochranu svých vojáků před případným soudním stíháním.

Květnová izraelská vojenská operace značně pošramotila dobré vztahy mezi oběma zeměmi. Ankara po incidentu odvolala svého velvyslance z Tel Avivu a až doteď nedocházelo k žádnému dimplomatickému styku.

O případné kompenzaci za útok se začalo jednat v Ženevě. Jednání se však pozastavila kvůli Turecku, které požaduje, aby se Izrael oficiálně omluvil.

“Učinili jsme návrh na výplatu odškodného a předložili Turkům své požadavky týkající se právních otázek. Chceme, aby povolali velvyslance zpět a umožnili poslat našeho do Ankary. Prozatím ale narážíme na velké překážky,” řekl izraelský zdroj agentuře Reuters.

Pokusy o nápravu pošramocených vztahů přišly z obou stran v momentě, kdy v Izraeli zuřil rozsáhlý požár. Ten vypukl minulý čtvrtek a podařilo se ho uhasit až v pondělí. S hašením pomáhali kromě dalších i Turci. Oheň si nakonec vyžádal 42 obětí a zhruba 17.000 lidí muselo být evakuováno.

Květnový zásah proti flotile vezoucí humanitární pomoc do pásma Gazy je vyšetřován v OSN, Izraeli a Turecku. V Izraeli již vypovídali vládní činitelé i vysocí armádní důstojníci,  členové komanda však zatím ne. Podle Izraele pomáhala flotilu organizovat Ankara, ta to ale popírá.

Izraelské armádní velení trvá na tom, že vojáci měli právo použít ostrou munici, jelikož bránili své vlastní životy. Výslechy komanda mezinárodními vyšetřovately však odmítá povolit.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sůl pohozená na zem

Další článek

Státní dluhopisy pro občany, ale asi pro ty padlé na hlavu