Ministerstvo financí zveřejnilo plán, kdy chce prodávat státní dluhopisy vlastním občanům. Podíl na financování státního dluhu by se tak u vlastních občanů měl zvýšit z dnešních asi 2%. V Evropě bývá tento podíl obvykle kolem 15%.
Při dnešní úrokové situaci na trhu je záměrem, že dluhopisy se splatností kolem jednoho roku by měly nést úrok do 2%. Dluhopisy se splatností kolem 5-6 let pak úrok nad 3%. Úroková sazba se nakonec může lišit, tato vychází z aktuální situace na trhu, tedy kdyby se tyto dluhopisy vydaly dnes. Dalším zdůvodněním je, že se tím zvýší finanční gramotnost obyvatelstva.
A k tomu už lze dodat, že tyto dluhopisy, hlavně ty krátkodobé, by si koupil buď právě úplný finanční analfabet, nebo totální filantrop, který to se svým státem myslí dobře a chce ho podpořit. Naprosto nezávisle na této informaci o úmyslu vydat státní dluhopisy jsem zde psal o spořících účtech – viz zde.
Jinými slovy své peníze můžete při jednoroční fixaci momentálně uložit na spořícím účtu na úrok 3%, pokud je chcete mít k dispozici okamžitě, tak je můžete nechat pracovat „pouze“ s úročením 2,6%. Tak proč bych je proboha měl strkat do státních dluhopisů za úrok do 2% a s nemožností předčasného výběru? Je vidět, co si asi ministerstvo financí o finanční gramotnosti občanů myslí.
Autor: Tomáš Flaška
Přečtěte si také od autora: Maďaři znárodní důchodové úspory, proč asi?
2 Komentářů
Kdosi mi položil krásnou otázku: Může exekutor zabavit státní dluhopisy? Nádherný paradox, že ???
BTW – http://www.youtube.com/watch?v=DtkmHHVTfSM
No, já bych čistě technicky řekl, že ho zabavit soukromému majiteli může. Zabavuje ho přeci ve prospěch toho (asi zase soukromá osoba), komu současný držitel dluhopisu něco dluží.