Zdroj: tn.nova.cz

Vedení palestinské samosprávy uvedlo, že demolice hotelu ve východním Jeruzalémě ukončila snahu o obnovení mírových rozhovorů.

“Izrael tímto skutkem zruinoval veškeré americké úsilí a ukončil veškerou naději na návrat k jednání,” řekl Nabíl abú Rudajná, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Informaci přinesla agentura AFP. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua jde o soukromý projekt, který má za cíl vybudovat nové byty pro Židy. Zároveň neodporuje izraelskému zákonu.

V neděli začaly izraelské buldozery demolovat část hotelu Shepherd ve východním Jeruzalémě. Na jeho místě má vzniknout prostor pro výstavbu 20 nových bytů. Projekt loni dostal povolení od jeruzalémské plánovací komise, což vyvolalo odpor nejen Arabů, ale také Spojených států a Velké Británie. Hotel se nacházel ve čtvrti Šajcha Džarráha, kterou obývají hlavně arabští obyvatelé. Palestinská strana zastává názor, že Izrael zakládá židovské enklávy v arabské části města.

Proti demolici se postavily i Spojené státy a Evropská unie. “Tento znepokojivý vývoj podkopává mírové úsilí, jehož cílem je vytvoření dvou států,” uvedla v neděli americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Netanjahu dnes zdůraznil, že jde o soukromý projekt, který neodporuje izraelským zákonům. Podle něj Izrael “Židům nezakazuje nakupovat v Jeruzalémě nemovitosti” a dodal, že Arabové také mohou nakupovat nebo si pronajímat domy v židovských častech města. Sporný hotel koupil roku 1985 za milion dolarů americký Žid Irving Moskowitz, který podporuje židovské osidlování východního Jeruzaléma.

V souvislosti s tímto sporem hovořila šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová o výstavbě “nové ilegální kolonie”. Za tento výrok ji následně ostře zkritizoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor. “Nazývat Jeruzalém kolonií je protimluv a urážka dějin města. Nepochopitelně se tu směšují otázky civilního a mezinárodního práva s politikou,” uvedl Palmor.

Palestinci si stále nárokují východní Jeruzalém, jelikož z něj chtějí udělat hlavní město svého budoucího státu. Vždy tak ostře kritizovali židovské osídlování této části města a pokládali to za maření mírových rozhovorů. Ty byly přerušeny palestinskou stranou loni v září, jelikož Izrael odmítl zastavit výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu.

Při šestidenní válce v roce 1967 byl východní Jeruzalém obsazen Izraelem, který jej později prohlásil za své nedělitelné hlavní město. Mezinárodní společenství však s tímto krokem nesouhlasí a považuje židovskou výstavbu v této časti města za komplikující faktor mírových rozhovorů.

V roce 1967 žilo ve východní části jen několik set Židů, dnes jich tam je zhruba 200.000.  Zároveň zde žije okolo 260.000 Arabů. Celkem má Jeruzalém zrhuba 800.000 obyvatel.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Marketing není reklama!

Další článek

DPA: Židovský rapper Shyne chce očistit hip hop a zlepšit svět