Zdroj: Shekel

S odstupem několika dnů můžeme shrnout již mnoho věcí, které se kolem této tragické události staly.

Tak především je to tragická událost pro všechny příbuzné a blízké lidí, kteří na palubě zemřeli. Ale pro nás je až nepochopitelné, jak velká vlna národního soucítění se zvedla. Dokážete si představit desetitisíce lidí v ulicích se svíčkami a s květinami v ruce, kdyby zemřel prezident Klaus? Ale i kdyby zemřel Václav Havel? Tady můžeme našim severním sousedům jen závidět.

Politicky naprosto propadla Evropská Unie. Jakmile nešlo létat, tak se skoro nikdo neobtěžoval. Mnoho lidí tak dostává potvrzení, že jednota Evropské Unie je směšný blábol. Tady jde jen o symboliku, ale dle mě to reálně ukazuje, jak se celá Evropská unie na své „nové členy“ dívá.

Korunu tomu zasadil rakouský prezident Fischer, který svou nepřítomnost zdůvodnil dlouhou cestou a svému řidiči přeci nemůže přikázat přesčasy. O možnosti dvou střídajících šoférů mu nikdo z jeho týmu zřejmě nic neprozradil. Kdyby byl zticha, udělal by lépe. Tady platí staré rčení bývalého francouzského prezidenta, které ale tenkrát pronesl na naši adresu: „Propásli svou šanci mlčet“. Zdůvodnění nepřítomnosti možností přepracování šoféra je těžkým políčkem všem občanům Polska. Pokud rakouský prezident hodnotí jejich inteligenci tak vysoko, že toto spolknou, tak jasně ukazuje co si o nich myslí.

Politicky naopak zazářilo Rusko. Přítomnost jak prezidenta tak premiéra byla dokonalým státnickým činem na nejvyšší úrovni. Lepší gesto národního smíření si lze těžko představit. A Evropská Unie nepřítomností svých špiček jejich gesto povýšila na politický čin nejvyšší kategorie. Jako by zaznělo: „Vidíte, oni na vás kašlou, ale my na vás nezapomínáme“. Bohužel to tak přesně vypadá. Já ale věřím, že se jen blýská na lepší časy v rusko-polských vztazích a držím palce.

Dříve nebo později se zcela jistě vyrojí různé konspirační teorie. A to z obou stran. Někdo bude zdůvodňovat, jak se Rusům vlastně ta nehoda hodila, že hned došlo ke zlepšení vztahů a bylo to vidět už na přítomnosti ruských špiček na pohřbu. Z druhé strany se bude spekulovat, že pád letounu při letu na Katyň byl zinscenován proto, aby byli znemožněni a zdiskreditováni Rusové. Pokud nebude něco z tohoto nezvratitelně prokázáno, tak je potřeba již dopředu všechny tyto teorie co nejrozhodněji odsoudit.

Dalším problémem je místo pohřbu na krakovském hradě po boku polských králů. Toto je výsostnou záležitostí Poláků. Proto si dovolím jenom malé srovnání. Dokážeme si představit pohřeb jakéhokoliv našeho prezidenta ve Svatovítské katedrále do královské hrobky? Tady je přeci jen vidět rozdíl mentality a myšlení českého a polského národa.

A tak na závěr vyslovuji přání, aby k takovýmto událostem nedocházelo. Ušetříme si spekulace, komentáře, rozbory a úvahy.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Deus ex machina

1 Komentář

  1. 26.4.2010 – 12 Iyyar 5770 v 14:32 — Odpovědět

    Redakce BULVa* na to reagovala již 14. dubna tímto šotem :o)

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kabala jednoduchosti (Umodlenci - část IV.)

Další článek

Dlouhodobá křivka kapitálových trhů – Aneb Ekonomie pohledem neEkonoma I.