Zdroj: Shekel

Řecká ekonomika je v problémech a na pokraji státního bankrotu. Jako člen Evropské unie požádalo Řecko o aktivování přislíbené pomoci ze strany členských zemí EU a Mezinárodního měnového fondu ve výši 45 miliard eur…

Je ovšem více než pravděpodobné, že ani tato suma nebude stačit. A tak se v médiích množí spekulace o tom, jestli by nebylo lepší Řecko i s jeho dluhy hodit přes palubu. Jinými slovy, žádnou pomoc Řecku neposílat a rovnou je vyloučit z EU. V tom mírnějším případě jim trochu pomoci a požádat je o dobrovolné vystoupení z Evropské unie. V každém případě by mohl dluh Řecka v příštích pěti letech včetně úroků stát podle kvalifikovaných odhadů celkem 240 miliard eur, a tyto prognózy se pochopitelně nemusí všem zemím EU líbit.

Nejhlasitěji se prozatím prostřednictvím médií ozývá Německo, kde tamní tisk pochybuje o tom, že se dá Řecku ještě věřit. Jiná přicházejí opět po čase s řešením v podobě prodeje některých z celkově zhruba tří tisíc řeckých ostrovů v Egejském moři. Nikomu se nechce platit to, co si Řekové nadrobili. A když se k tomu přičtou čísla velice zadluženého Španělska a Itálie jako zakládajícího člena EU, leckomu se patrně při představě katastrofického scénáře rosí čelo. Je více než pravděpodobné, že by měla unie vážné problémy, pokud by se do podobných problémů, v nichž se nyní nachází Řecko, dostal kdokoliv další.

Faktem je, že většina zemí EU žije na dluh a ten se dříve či později bude muset splatit. V případě ekonomického růstu by bylo možné zadluženost zemí eliminovat a nebo by alespoň státům nechyběly finanční prostředky na splácení a obsluhování dluhů z let minulých. Ovšem žádoucí ekonomická stabilita spojená s prosperitou a dobrými hospodářskými výsledky jsou veličiny nejisté. Co když přijde další finanční krize, která blíže ke dnu stáhne další země EU?

Celé Evropské unii tak nezbývá než doufat, že se problémy Řecka podaří co nejrychleji a co nejlevněji vyřešit a že se stanou jakýmsi varováním pro ostatní země, které žijí dlouhodobě na dluh, a to včetně České republiky, byť na tom ve srovnání s ostatními nejsme nejhůře. Platební neschopnost zemí EU by totiž mohla mít jednoho dne fatální důsledky pro celý tento ambiciózní politický projekt v podobě jeho nuceného ukončení včetně potopení jednotné měny.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si od autora také: Státní pomoc aerolinkám kvůli výbuchu sopky?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dlouhodobá křivka kapitálových trhů – Aneb Ekonomie pohledem neEkonoma I.

Další článek

Zase jen natahování ruky od ČSA