Zdroj: Shekel

médiích proběhla bombaistická zpráva, jak díky sopce má Letiště Praha ztrátu asi 50 milionů Kč, ČSA asi tak 150 milionů Kč.

Nemohu si pomoci, ale je to jen zase drzý útok na kapsy daňových poplatníků, byť ČSA ještě neoznámily, zda budou kompenzaci po státu žádat. Jejich vyjádření k tomu ale připravuje půdu.

Takže vezměme za bernou minci, že skutečně mají ztrátu kolem 150 mil. Kč. A co se teď myslí tím pojmem ztráta? To už tiskový mluvčí ČSA ani letiště takticky neuvádí.

Jsou dvě možnosti. Buď je to výpadek příjmů. Ale pak je zde i výpadek nákladů (palivo se nepálilo, přistávací poplatky v jiných destinacích se neplatily, jídlo na palubu se nedopravovalo, neplatily se poplatky řízení letového provozu …) a pak je ztráta samozřejmě nižší než oněch zmiňovaných 150 milionů. Ale hlavně že tato zpráva bombaisticky zazněla a daňový poplatník má zatlačit slzičku dojetí nad vlajkovým přepravcem a připravit se platit.

Druhá možnost je ještě horší. Je to skutečně výpadek zisku. Ale pak ČSA generují zisk nějakých 30 milionů denně, sopečná činnost totiž trvala asi 5 dnů. Řekněme, že ne celoročně, ale dle sezony. Hlavní sezona rozhodně ještě nenastala, mimosezona taky již není. Berme to tedy jako průměrné číslo. Ale pak by celoroční zisk ČSA musel být skoro 11 mld., slovy jedenáct miliard korun. ČSA by tak po ČEZu byly druhou nejúspěšnější firmou v republice.

Pokud by tomu tak bylo, pak bych samozřejmě nechápal, proč mají ČSA finanční potíže a kam se ty peníze tedy tunelují. Luftjarda Tvrdík by asi mohl vyprávět.

Pak je tu ještě třetí možnost. A sice že je to skutečně ztráta za 5 dnů. To by znamenalo náklady na leasing letadel, platy zaměstnanců, energie apod. Prostě peníze, které tečou, i když se nic neděje. Asi to tak skutečně je. Ale pak se musím zeptat – firma plánuje nějaký zisk v řádech sta milionů korun, pokud se nemýlím. To celoroční hospodaření může skutečně ohrozit 5denní výpadek? Ta firma pak skutečně je zralá na odstřel.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také do autora: Smrt polského prezidenta v souvislostech

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Utopit či zachránit zlobivé řecké dítě?

Další článek

Dohoní šéfa NKÚ Dohnala alespoň exekutor?