Zdroj: Shekel

Předem říkám, že tento článek je spíše pro podnikatele, ale možná, že ho užijí i soukromníci, třeba při pravidelných platbách z Eurozóny, např. alimentů. Eurozónou zde rozumíme země Evropské Unie, kde se platí Eurem.

Problém je postaven tak, že máte partnery (zákazníky, příbuzné), kteří vám pravidelně, nebo jen občas posílají nějaké peníze. Nechtějí je posílat přímo do České republiky, protože mezinárodní transakce jsou pro ně složité, byť se v posledních letech zjednodušily. Víceméně pro ně si tedy založíte v některé zemi Evropské Unie účet, kam vám peníze přicházejí. Pro vaše partnery je to tak vlastně vnitrostátní převod. Váš problém ale je, jak s co nejnižšími náklady dopravit peníze do ČR. Všichni víme, co si účtují tuzemské banky za příchozí platby ze zahraničí. Takže jak na to? Popíšu několik možností.

Kdo bydlí kousek od hranice, tak není nic jednoduššího, než si založit v zahraničí účet u nějaké filiálky, kterou máte kousek od domova, hned za hranicí. Německé i Rakouské banky vám takový účet povedou za cca 2-4 Eura měsíčně. V rámci eurozóny tam můžete odkudkoliv bezplatně peníze převádět a jednou za čas prostě sednete do auta a zajedete hotově peníze vybrat. Výběr je zdarma (opakuji, nejsme v Česku). A tak vaše náklady jsou vlastně jenom to cestovné a paušál za vedení účtu.

Ten účet můžete mít založen i kdekoliv ve vnitrozemí a postupujete stejným způsobem. Akorát nejedete ke své pobočce, ale k nejbližšímu bankomatu své banky, který též bývá kousek od hranice. I zde je výběr zdarma.

Jiná situace nastává, když bydlíte ve vnitrozemí, typicky třeba v Praze. Pak by vás cesta za hranici a zpět přišla jen na benzínu na nějakých 500 korun a to je nemyslitelné. Probral jsem možnosti několika tuzemských bank.

Nejmasivnější reklamu má zatím GE Money Bank, která nabízí příchozí platby ze zahraničí za 5 Kč. Háček je v tom, že to platí pouze pro podnikatelské účty a pokud chcete dosáhnout na uvedený poplatek, tak musíte mít účet Genius Business Export/Import 100 za 950,- Kč měsíčně. Tak to tedy opravdu nechci.

Dále se nabízí FIO banka a.s. Vedení účtu v EUR je zdarma. Příchozí platba z Eurozony je za 1 Euro. Pozor! Já to vyzkoušel a poplatek byl 4 Eura! Banka zatím na mou reklamaci nereaguje, o té kauze se ještě v budoucnu široce rozepíšu. Ale i kdybych připustil to teoretické 1 Euro, tak pak narazíte na problém, že výběr hotovosti je za poplatek 1%. To je např. při 100 Euro již cca 25 Kč a to není málo. Tento výběr má naštěstí strop 10 Euro, takže při výběru od 1000 Eur nahoru už to nenarůstá. Čím vyšší výběr, tím lépe. Ale vzhledem k těm 4 Euro za příchozí platbu to nepovažuji za nic přínosného.

Budete se divit, ale v současné době mi připadá nejvýhodnější ČSOB, která jinak platí za banku nehorázně drahou. Příchozí platba je za 150 Kč, tedy nějakých 6 Euro až do výše 50 000 Euro. Ale pak už můžete vybírat zdarma. Trik je v tom, že si nesmíte založit běžný účet, kde je každý hotovostní výběr zpoplatněn částkou 60 Kč a navíc se platí za jeho vedení měsíční paušál, ale tzv. spořící účet s výpovědní lhůtou 1 den. Z něj jsou výběry zdarma. Jeden den dáte bance vědět, že si zítra přijdete pro peníze a druhý den si je vyzvednete. Navíc je tento účet samozřejmě úročen podstatně výhodněji než účet běžný. A za jeho vedení se měsíčně také nic neplatí. Optimální je tedy v zahraničí na účtu nastřádat větší sumu, pak tuto najednou převést, ČSOB si vezme „příchozí“ poplatek 150 Kč a pak už vybíráte zdarma.

Pokud někdo znáte ještě jiný, hlavně levnější způsob, jak tuto transakci provést, rád si to zde v diskusi přečtu a předem děkuji za tipy. Zde jsem nepsal o konverzi Eur na Koruny, to je již o něčem jiném.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Nejen české banky, i ty německé s vámi jednají jak…

6 Komentářů

 1. Franta
  25.1.2011 – 20 Shevat 5771 v 20:04 — Odpovědět

  Parada, super. Diky za tento a dalsi clanky!

  0
  0
 2. Jakub Ditrich
  27.1.2011 – 22 Shevat 5771 v 10:35 — Odpovědět

  FIO KONTO ve slovenské pobočce (stejne cislu uctu pro CZ i SK): Příchozí poplatek 0 EUR, Odchozí poplatek 2 EUR, vedení účtu 0 EUR, Výběr na přepážce FIO: 0,5 %, min. 3 EUR.

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  27.1.2011 – 22 Shevat 5771 v 10:48 — Odpovědět

  No jo, ale já bydlím v Praze a musím pracovat s českými pobočkami FIO. Jinak, upřímně řečeno, jsou ty poplatky taky nehorázné. Slovensko je přeci Eurozona, podobně jako Německo. Deutsche Bank v rámci Eurozony, příchozí poplatek 0, odchozí poplatek 0, výběr na přepážce 0. Faktem je, že ten účet stojí asi 4,50 Euro měsíčně.

  0
  0
 4. Jakub Ditrich
  27.1.2011 – 22 Shevat 5771 v 10:55 — Odpovědět

  Účet je pochopitelne zalozen o české pobočky FIO..

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  27.1.2011 – 22 Shevat 5771 v 10:59 — Odpovědět

  Moment. Takže co bych měl dělat, když mám účet na české pobočce FIO? Mně tam přijde platba z Eurozony za 1 Euro, nebo i 4 Eura, podle toho, kudy to přijde. Mám jim říci, ať mi účet převedou na Slovensko (číslo účtu dle vás zůstane) a pak bude příchozí platba za 0,5%? A je nějaká horní hranice poplatku při výběru hotovosti (český sazebník 10 Euro)?

  0
  0
 6. Jakub Ditrich
  27.1.2011 – 22 Shevat 5771 v 11:13 — Odpovědět

  Vše se dočtete zde.. http://www.fio.cz/docs/cz/europlatba.pdf. Hotovost neřešíme, takže nepovím přesně ale bude to v sazebníku..

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Odvaha – (Náhrdelník 4)

Další článek

Božský, nebo lidský původ Bible?