Zdroj: davidmweinberg.com

Většina Izraelců ma obavy z případného svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Toho vyzývá k odstoupení opozice. Podle výzkumu zveřejněného listem Jediot Achronot se lidé obávají nástupu „islamistického režimu“, který by měl negativní dopad na sousední Izrael.

Podle 65 procent respondentů by mělo Mubarakovo odstoupení negativní dopady na Izrael, zatímco pouhých 11 procent dotázaných si myslí, že by to mělo efekt pozitivní. Zbytek respondentů buď na problematiku neměl názor, nebo odmítl odpovědět.

Zhruba 59 procent Izraelců pak soudí, že by se po Mubarakově odstoupení ujal „islamistický režim“. Pouze 21 procent dotázaných pak předpokládá, že by nastoupil „laický demokratický režim“.

Izraelští vedoucí činitelé se obávají nástupu režimu íránského typu. Ten v Egyptě hrozí od vypuknutí bezprecedentního lidového povstání, které ohrožuje vládu prezidenta Mubaraka. V nebezpečí je také více jak tři desítky let stará mírová smlouva mezi Izraelem a Egyptem.

“Izrael soudí, že mezinárodní společenství musí požadovat od jakékoliv egyptské vlády, aby respektovala mírovou smlouvu s Izraelem,” prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle něj hrozí vznik situace, kdy povstání povede ke vzniku “několikaleté nestability a nejistoty” v regionu.

Egypt byl v roce 1979 vůbec prvním arabským státem, který podepsal mírovou smlouvu s Izraelem. Izrael na oplátku stáhl své jednotky z Egyptského území, které dobyl během šestidenní války v roce 1967. Zároveň vrátil Sinajský poloostrov, který se Egypt zavázal demilitarizovat.

Z tohoto požadavku Izrael ustoupil teprve v pondělí, kdy Egyptu umožnil vyslat stovky vojáků na Sinajský poloostrov, aby zde sklidnili situaci. Celkem zde má být rozmístěno celkem 800 egyptských vojáků, kteří mají zabránit šíření nepokojů směrem k Izraeli.

Izraelci se Mubarakova svržení obávají také proto, že je jejich cenným spojencem v jednáních s Araby. “Prezidenta Mubaraka jsme vždy velmi respektovali a stále ho respektujeme. Neříkám, že vše, co udělal, bylo správné, ale dělal něco, zač jsme mu všichni vděční: Udržoval na Blízkém východě mír,” řekl Netanjahu počátkem týdne. Zároveň vyjádřil naději, že mírová smlouva jakékoliv změny v Egyptě přežije.

Protesty proti Mubarakovi pokračují desátý den a podle odhadů si vyžádaly více než 300 obětí. V úterý Mubarak oznámil, že zatím ve funkci setrvá, ale že nebude kandidovat v podzimních volbách hlavy státu. Protestujícím z řad opozice to však nestačí a i nadále požadují jeho okamžité odstoupení.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Kruťáci“ jsou laskavější

Další článek

VÍRA není pro zbabělce – (Náhrdelník 6)