Zdroj: Shekel

Zemím Evropské unie se nelíbí, že by měly do Bruselu posílat návrhy státních rozpočtů ještě před jejich schválením parlamentem příslušné země. To je celkem legitimní postoj v kompetenci každé politické reprezentace.

Nicméně bude nejspíš nutné přijmout v případě špatného hospodaření stejnou měrou také zodpovědnost za případné ekonomické problémy. Jinými slovy, pokud členské státy unie nedovolí EU, aby kontrolovala rozpočty, nemohou v žádném případě čekat, že jim bude v případě problémů finančně pomáhat…

Je zcela v pořádku, když chtějí země, byť sdružené pod vlajkou EU, hospodařit na svém svrchovaném území po svém. Ovšem není možné neustále do nekonečna schvalovat deficitní rozpočty s tím, že pokud náhodou dotyčná země zjistí, že to přehnala a blíží se k drsnému nárazu na dno, tak natáhne ruku pro evropské peníze. Tento přístup by podle mého názoru nebyl správný ani zodpovědný. Členské státy musí v případě nesouhlasu s dohledem EU nést plnou zodpovědnost za své hospodaření s tím vědomím, že co se týká případných problémů stavu jejich státní kasy, musí si poradit samy.

Ať už se nám to líbí nebo ne, tak nápad Německa zavést brzdu pro zadlužování jednotlivých států EU a ustanovit povinně vyrovnané rozpočty je více než dobrý a je jedinou možnou cestou, jak zabránit dalším problémům. Jen těžko na snaze Německa najdeme něco jiného, než úsilí o co možná nejrychlejší stabilizaci ekonomické situace celé unie a primární prevenci toho, co se nyní odehrává v Řecku.

Je zcela v pořádku, když se aktuální finanční krizi snaží ekonomicky silné státy EU řešit a proto nelze než souhlasit i s případnými sankcemi navrženými za předpokladu porušení pravidel pro hospodaření s vyrovnaným rozpočtem. Nedá se opravdu nic dělat, protože za pár let může být pro celou unii již pozdě na záchranné balíčky a sanaci dluhů. Naštěstí si to někteří evropští politici uvědomují.

Na rozdíl od většiny tuzemských politických špiček, kteří o kontrole rozpočtu nechtějí ani slyšet a maximálně by jej byli někteří z nich ochotni předložit unii k okomentování. Za současné situace, kdy naší zemi hrozí, že volby vyhraje levice a bude pokračovat v dalším zadlužování a prohlubování rozpočtového deficitu, by takové rozhodnutí EU o povinné kontrole plánovaných rozpočtů a hospodaření s jeho vyrovnanou bilancí přišlo právě včas.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: Spotřebitelské úvěry je lepší vůbec nebrat

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Potřebujeme Boha?

Další článek

Stát své dostane, bez ohledu na právo