
Izraelský ministr vnitra Eli Išai dnes definitivně schválil výstavbu 1600 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Kvůli nim vznikla loni roztržka s USA, protože Izraelci o záměru nové výstavby na východě města informovali právě v době tehdejší návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena.
USA se snaží Izrael odvracet od všech kroků, které blokují jednání sPalestinci, a výstavba ve východní části Jeruzaléma k nim patří.
Išaiův úřad hodlá podle svého mluvčího Ramata Šloma v budoucnu povolit rovněž výstavbu 2000 bytů v osadě Givat Hamatos a 600 dalších v Pisgat Zeevu, což jsou Židy obývané části východu Jeruzaléma.
Palestinci usilují o vlastní stát a východní Jeruzalém se má podle nich stát jeho hlavním městem. Izrael ale tuto část města po dobytí v roce 1967 připojil k západním částem, město sjednotil a vyhlásil svým nedělitelným hlavním městem. Výstavbu na východě hájí jako přirozené právo Židů žít kdekoli v Jeruzalémě.
Šlomo řekl, že schválení nových bytů spadá do optiky řešení ekonomické krize, a nikoli mírových rozhovorů. Izraelci od půlky července protestují proti závratnému zvyšování cen za bydlení, kterého je v zemi nedostatek.
“S politikou to nemá nic společného, jde výhradně o ekonomický problém,” řekl Šlomo. Premiér Benjamin Netanjahu od urychlení výstavby očekává postupné snížení cen.
Východní Jeruzalém je domovem asi 200.000 Židů a 270.000 Arabů. V židovských osadách na západním břehu Jordánu, který by měl být součástí budoucího palestinského státu, jsou osady s 300.000 Izraelci.
Palestinci pozbývají naději na diplomatické řešení svého problému a chtějí v září požádat ve Valném shromáždění OSN o jednostranné uznání svého státu. Odvrátit je od toho může prý jedině to, že Izrael přestane rozšiřovat osady a nebude už dále stavět ve východním Jeruzalémě.
Jeruzalém 11. srpna (ČTK)
Žádný komentář