Zdroj: Shekel

Izraelský ministr vnitra Eli Išai dnes definitivně schválil výstavbu 1600 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Kvůli nim vznikla loni roztržka s USA, protože Izraelci o záměru nové výstavby na východě města informovali právě v době tehdejší návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena.

USA se snaží Izrael odvracet od všech kroků, které blokují jednání sPalestinci, a výstavba ve východní části Jeruzaléma k nim patří.

Išaiův úřad hodlá podle svého mluvčího Ramata Šloma v budoucnu povolit rovněž výstavbu 2000 bytů v osadě Givat Hamatos a 600 dalších v Pisgat Zeevu, což jsou Židy obývané části východu Jeruzaléma.

Palestinci usilují o vlastní stát a východní Jeruzalém se má podle nich stát jeho hlavním městem. Izrael ale tuto část města po dobytí v roce 1967 připojil k západním částem, město sjednotil a vyhlásil svým nedělitelným hlavním městem. Výstavbu na východě hájí jako přirozené právo Židů žít kdekoli v Jeruzalémě.

Šlomo řekl, že schválení nových bytů spadá do optiky řešení ekonomické krize, a nikoli mírových rozhovorů. Izraelci od půlky července protestují proti závratnému zvyšování cen za bydlení, kterého je v zemi nedostatek.

“S politikou to nemá nic společného, jde výhradně o ekonomický problém,” řekl Šlomo. Premiér Benjamin Netanjahu od urychlení výstavby očekává postupné snížení cen.

Východní Jeruzalém je domovem asi 200.000 Židů a 270.000 Arabů. V židovských osadách na západním břehu Jordánu, který by měl být součástí budoucího palestinského státu, jsou osady s 300.000 Izraelci.

Palestinci pozbývají naději na diplomatické řešení svého problému a chtějí v září požádat ve Valném shromáždění OSN o jednostranné uznání svého státu. Odvrátit je od toho může prý jedině to, že Izrael přestane rozšiřovat osady a nebude už dále stavět ve východním Jeruzalémě.

Jeruzalém 11. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Quo vadis Jordánsko?

Další článek

Co má společného zlato a dot.com