Zdroj: Shekel

Výběr klíčových událostí v izraelsko-palestinském mírovém procesu:

30. října 1991 – V Madridu se konala mírová konference o Blízkém východě za účasti arabských a izraelských představitelů pod patronací USA a Sovětského svazu. První přímé rozhovory mezi Izraelema arabskými státy zůstaly bez výsledku.

13. září 1993 – Ve Washingtonu byla podepsána dohoda mezi Izraelem a Organizací pro osvobozeníPalestiny (OOP) o omezené palestinské autonomii v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu a o vzájemném uznání, která ukončila 45 let nepřátelství mezi Izraelem a Palestinci. Dohodu, která se nazývá Oslo I. podle metropole Norska, kde se od ledna do září 1993 konala tajná jednání, podepsali Šimon Peres a Mahmúd Abbás. Šéf OOP Jásir Arafat a izraelský premiér Jicchak Rabin si za účasti amerického prezidenta Billa Clintona poprvé na veřejnosti potřásli rukama.

4. května 1994 – V Káhiře byla podepsána dohoda o podrobnostech palestinské autonomie v pásmu Gazy a v Jerichu. Izrael se stáhl ze 70 procent pásma Gazy a z Jericha.

28. září 1995 – Ve Washingtonu podepsána dohoda (Oslo II.) o rozšíření palestinské samosprávy na západním břehu Jordánu.

23. října 1998 – Ve Washingtonu podepsáno Memorandum z Wye River o rozšíření palestinské autonomie. Izraelská vláda ale dohodu o dva měsíce později pozastavila.

11. – 25. července 2000 – Neúspěšný izraelsko-palestinský summit v Camp Davidu o mírové dohodě. Obě strany se nedohodly zejména na problému Jeruzaléma a palestinských uprchlíků. Koncem září 2000 vypukla po návštěvě šéfa opozičního Likudu Ariela Šarona na Chrámové hoře v Jeruzalémě druhápalestinská intifáda.

23. prosince 2000 – Americký prezident Bill Clinton navrhl mírový plán (zahrnoval mimo jiné předání východního Jeruzaléma včetně Chrámové hory a 95 procent území okupovaných Izraelem od roku 1967 podpalestinskou správu, Izrael by měl anektovat židovské osady na západním břehu Jordánu, palestinskýmuprchlíkům mělo být přiznáno velmi omezené právo na návrat, měl být vytvořen palestinský stát). Zůstal nerealizován.

28. března 2002 – Summit Ligy arabských států (LAS) v Bejrútu přijal iniciativu Saúdské Arábie na uzavření míru mezi arabskými zeměmi a Izraelem. Podmínkou bylo, že židovský stát odevzdá arabská území okupovaná od roku 1967, uzná palestinský stát s východním Jeruzalémem jako hlavním městem a že vyřeší problém uprchlíků. Izrael to odmítl.

30. dubna 2003 – USA předaly Izraeli a Palestincům nový mírový plán (tzv. cestovní mapu, kterou vypracovaly USA, OSN, EU a Rusko). Plán počítal s vytvořením samostatného palestinského státu do roku 2005, ukončením palestinských násilností a izraelské kolonizace a s uznáním práva Izraele na existenci. Plán byl 4. června ratifikován na summitu v jordánské Akabě za přítomnosti prezidenta USA George Bushe premiéry Izraele a Palestinců Arielem Šaronem a Mahmúdem Abbásem.

12. září 2005 – Dokončen odsun ze všech 21 židovských osad v pásmu Gazy a ze čtyř osad na severu západního břehu Jordánu, čímž po 38 letech skončila izraelská okupace pásma Gazy.

25. ledna 2006 – Parlamentní volby v palestinské autonomii (první od 1996) překvapivě vyhrálo radikální hnutí Hamas. Izrael oznámil, že s Hamasem nehodlá jednat, dokud se Hamas nevzdá zbraní a neuzná Izrael. Výsledkem následných bojů Hamasu s hnutím Fatah, které do té doby dominovalo, bylo, že umírněnější Fatah v čele s Abbásem ovládal západní břeh Jordánu a radikálně protiizraelský Hamas pásmo Gazy.

27. listopadu 2007 – Na mezinárodní konferenci v americkém Annapolisu se obě strany dohodly, že rozhovory skončí do konce roku 2008 mírovou dohodou. Hamas nebyl na konferenci pozván.

27. prosince 2008 – Izrael zahájil v Gaze operaci Lité olovo s cílem přimět Hamas, který v Gaze vládl, aby přestal ostřelovat izraelské území. Konflikt skončil 18. ledna 2009 příměřím.Palestinská autonomie přerušila veškeré kontakty s Izraelem.

14. června 2009 – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vůbec poprvé připustil existenci nezávisléhopalestinského státu.

2. září 2010 – Ve Washingtonu byly pod patronací USA obnoveny přímé izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Hamas jednání s Izraelem odmítl jako “nový podvod”. Další kolo přímých rozhovorů se konalo 14. a 15. září v Egyptě a Izraeli.

27. září 2010 – Izrael ukončil částečné moratorium na výstavbu osad na západním břehu Jordánu.Palestinci po schůzce OOP 2. října rozhodli, že přímé mírové rozhovory s Izraelem nebudou pokračovat, dokud Izrael výstavbu nezastaví.

27. dubna 2011 – Fatah se v Káhiře dohodl s Hamasem na vytvoření jednotné přechodné vlády a konání prezidentských a parlamentních voleb do roka. Údajně tak byla ukončena roztržka mezi oběma formacemi. Izrael dohodu kritizoval.

23. září 2011 – Členové takzvaného blízkovýchodního kvartetu se shodli na tom, že Izrael apalestinské vedení by měly do měsíce zahájit přímé jednání o řešení konfliktu, které by mělo přinést konečné výsledky do jednoho roku. Izrael na návrh reagoval prohlášením, že ho prostuduje. Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás také předal šéfovi OSN Pan-ki munovi žádost o uznání Palestiny jako 194. státu OSN.

Jeruzalém/Praha 24. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kde to žijeme ?

Další článek

Heydrich chtěl před 70 lety Čechy poněmčit i postavit ke zdi