Zdroj: Shekel

Že máme jedny z nejvyšších tarifů v Evropě, jak relativně, tak dokonce i absolutně, je známá věc. Působí to celé dojmem, že se všichni tři operátoři zákulisně domlouvají. Marže jsou kolem 50 procent.

Nejvíc mi ale otvírá kudlu v kapse jejich kecy, promiňte mi ten výraz, ale jinak to nazvat nejde. Dovídáme se, že ceny odpovídají tomu, co je ochoten český zákazník zaplatit. Jak prosím? To jako mohu přijít a říci, že tohle platit nemíním a oni mi dají nižší cenu? Jediné co mi slušně řeknou bude, abych si trhnul nohou a tedy netelefonoval. A ty řeči o tom, že stačí jim pohrozit výpovědí a oni se chytnou za nos a přijdou s dobrou nabídkou, taky nejsou tak úplně pravdivé. O tom jsem psal zde.

Nebo argument o malém českém trhu. To je už zlý sen. Je snad Rakousko větší trh než my? Podívejte se na nabídku operátora Orange. Za 15 Euro měsíčně, tedy nějakých 360 korun máte 1000 volných minut a 1000 sms. Dobře, je tam nějaká aktivace a roční manipulační poplatek. Ale i tak jsme pořád na nějakých 400 korunách měsíčně. Kdo z nás provolá 1000 minut, nebo propíše 1000 sm? A poté minuta hovoru za 10 centů, tedy asi 2,40 Kč. A pozor k tomu internet 1 GB s plnou 3G rychlostí a teprve poté FUP, tedy omezení rychlosti. Tedy i nadále surfování zdarma, jenom pomaleji. Nám takováto nabídka tady může připadat fakt jako SciFi.

Další oblíbenou frází jsou řeči o tom, že u nás operátoři více investují do sítí. Jak prosím? A pokrytí pomocí 3G internetu, které je u nás necelých 10% území a v Rakousku hodně přes 50% je jako co?

A nedávno přilil olej do ohně i předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). ČTÚ prý nic nemůže, nemůže operátorům diktovat ceny, prostě já nic, já muzikant. Za takováto slova by skoro zasloužil už pár facek. Ano, ceny určovat nemůže. Může ale jiné věci. ČTÚ kdysi nemusel přebytečné frekvence rozdělit mezi T-Mobile a Eurotel (dnes O2). Mohl zde být čtvrtý operátor. Ale ČTÚ se již dávno mohl postarat o to, aby zde existovala řada tzv. virtuálních operátorů. Legislativně to měl protlačit tak, že stávající firmy by musely svou infrastrukturu těmto operátorům pronajmout. A i zde může ČTÚ určovat ceny. Tak to chodí všude jinde. I zmiňovaný Orange je jen virtuálním operátorem v infrastruktuře velkých rakouských provozovatelů sítí.

Ale u nás jsou úředníci buď neschopní, nebo líní, nebo zalobovaní. A jak vidíme, vše je špatně. Ale soudě podle vyjádření pana předsedy ČTÚ jsou úředníci i naprosto neomalení.

Autor: Tomáš Flaška

2 Komentářů

 1. Marián Podolec
  10.10.2011 – 12 Tishri 5772 v 15:02 — Odpovědět

  …dobrý deň prajem pane. To na Slovensku sú ešte daleko viac oprsklí, tí zloduchvia…!!!

  0
  0
 2. Zo slovenska
  11.10.2011 – 13 Tishri 5772 v 17:24 — Odpovědět

  Na slovensku su oprskli iba T mobile a Orange to su zloduchovia, O2 ma volanie do CZ, Rakuska, Polska, VB, Irska a Madarska a samozrejme po SK neobmedzene uz za 55 EUR, 1300 Kc.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zlato ano, ale…

Další článek

Palestinci se chystají na členství v UNESCO se seznamem památek