Zdroj: welt.de

Před 30 lety, 19. ledna 1982, zemřel v Jeruzalémě špion Leopold Trepper, šéf nejúspěšnější špionážní sítě Sovětského svazu za druhé světové války, která do dějin vstoupila pod označením Rudá kapela.

Skupina byla založena z pověření sovětského vůdce Josifa Stalina v Bruselu a zpravodajskou síť se Trepperovi podařilo vybudovat po celé Evropě. Po odhalení skupiny byl Trepper zadržen, nakonec utekl, ale po válce skončil v komunistickém žaláři. Nakonec byl propuštěn a emigroval do Izraele. Až do své smrti zůstal přesvědčeným komunistou.

Trepper se narodil 23. února 1904 v židovské rodině ve městě Nový Targ, které dnes leží na území Polska. Ke komunistickým myšlenkám přičichl po bolševické revoluci v Rusku v roce 1917, poté pracoval v dolech a organizoval stávky, za což byl vězněn. Na počátku 20. let odjel do tehdejší Palestiny a stal se členem levicové sionistické organizace. Po odhalení byl vyhoštěn, pobýval ve Francii a nakonec odjel do Sovětského svazu, kde se stal agentem sovětské vojenské rozvědky. Nejprve cestoval mezi Moskvou a Paříží a v roce 1938 byl vyslán do Belgie, aby založil špionážní síť, kterou Němci nazvali Rudá kapela.

Poté, co zaslal do Ruska informace o možném útoku nacistů na Sovětský svaz, byl odhalen, ale podařilo se mu uprchnout do Francie. I tam byl ale později prozrazen a uvězněn. Němci se z něj pokoušeli neúspěšně vytvořit dvojího agenta, Trepperovi se ale nakonec opět podařilo uprchnout, ale po svém návratu do Moskvy ho čekalo vězení za údajnou spolupráci s gestapem. Dokonce mu hrozil trest smrti, kterému za dosud ne zcela vyjasněných okolností unikl. Po propuštění v roce 1955 odjel za rodinou do Polska a po šestidenní válce v roce 1967 se mu podařilo emigrovat do Izraele. Zbytek života strávil v Jeruzalémě a svůj život popsal v knize Velká hra.

Jeruzalém/Praha 18. ledna (ČTK)

1 Komentář

  1. sid
    19.1.2012 – 24 Tevet 5772 v 11:10 — Odpovědět

    V Rusku 1917 rozhodně nebyl, žil pod jménem Leib Domb v Polsku, kam se po peripetiích vrátil, ale po roce 1967 ho Gomulkův režim odejet nenechal, do Izraele se dostal až kolem roku 1973 přes Londýn. Ale to by měla vědět ČTK, stejně jako to, že je rozdíl mezi sionismem (velmi přitaženě řekněme národním komunismem B.Boruchova nebo třeba Bundu) a komunismem jako takovým, který je pro absolutní proletářský internacionalismus. (Teorie pyramidy říká, že základna pracujících je obecně široká, a vrcholek je nepatrný, zatímco pro nás platí “teorie obrácené pyramidy”, neboli,jak traktuje Max Weber, “v židovských ghettech továrny a proletariát nehledejme”.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Další nesmyslný důvod drahé elektřiny

Další článek

Plať, zemři a nebo konvertuj