Zdroj: novinky.cz

Arnošt Lustig – devět životů je název dokumentu Iva a Kristiny Pavelkových, který mohou zájemci ode dneška zdarma vidět na internetovém portálu www.dafilms.com. Je posledním snímkem, na kterém se tento novinář a spisovatel podílel, je jeho průvodcem a komentátorem. S humorem a nadhledem provází diváka těžkým obdobím 30. a 40. let a končí v současnosti.

Do internetové distribuce vstupuje snímek v týdnu, kdy uplyne rok od Lustigova úmrtí. Od 27. února pak bude k dispozici za standardních podmínek – 40 Kč stream, 130 Kč download v DVD kvalitě.

“V současné době jednáme s několika distributory, kteří by ho mohli uvést v kinech. Spoléháme i na to, že ho budeme nabízet jednotlivým městům a kinům. V tomto smyslu už jednáme s Jihlavou, Ostravou, Prahou, Ústím nad Labem, Děčínem či Teplicemi,” řekl Pavelek ČTK.

Vedle Lustiga ve snímku hovoří jeho sestra Hana Hnátová, spisovatel Zdeněk Mahler, kamarád z Osvětimi Jiří Justic, kamarádka z Terezína Marta Kottová a také publicista Karel Hvížďala a herečka Květa Fialová. Pavelek na filmu pracoval se svou dcerou Kristinou čtyři roky. Producentem hodinového snímku, ve kterém se objeví spousta archivních fotografií, materiálů Národního filmového archivu, Vojenského historického ústavu a také úryvky z hraných snímků Transport z ráje a Démanty noci, byla společnost Diamant Film Praha.

Arnošt Lustig zemřel loni v únoru ve věku 84 let. Jako židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Všechna životní strádání prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. Po válce pracoval v několika denících a v rozhlase, jako zpravodaj se zúčastnil první arabsko-židovskéválky. V roce 1968 odešel do Izraele, poté do Jugoslávie a nakonec do USA, kde zakotvil na Americké univerzitě ve Washingtonu. Po listopadu 1989 se pravidelně vracel do Čech. Debutoval koncem 50. let povídkovými soubory Noc a naděje a Démanty noci. Vrcholem jeho tvorby byly novely Dita Saxová a Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Napsal několik scénářů, podle jeho děl vznikly úspěšné filmy.

Praha 20. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Privatizovat, privatizovat a třeba i rozkrást!

Další článek

Libor Matouš