Zdroj: Archiv

Srážková daň na platby z Česka do daňových rájů vzroste z 15 procent na 35 %. Vláda si od zvýšení srážkové daně slibuje 700 milionů ročně. Podle daňového experta je klíčem pro efektivní boj s daňovými ráji důslednější vyšetřování a odkrývání, u koho nakonec peníze skončí.

Vláda vyrazila do boje s daňovými ráji. Od příštího roku hodlá zvýšit tzv. srážkovou daň z 15 procent na 35 %. Týká se to především příjmů z podílů na zisku, licenčních poplatků, úroků, příjmů ze služeb a příjmů z nezávislých činností.

V praxi to znamená, že pokud si v Česku někdo například objedná poradce z Britských Panenských ostrovů, zaplatí tuto daň ten, kdo objednává, ne poradce. Pokud by si objednával služby v Česku, srážkovou daň by neplatil.

Vláda si od zvýšení srážkové daně slibuje 700 milionů ročně.

“Spíše než systémový krok vidím snahu zastrašit a odradit lidi od offshorových zemí,” řekl serveru IHNED.cz Miroslav Svoboda, partner daňového a právního oddělení Deloitte.

Jaké jsou nejoblíbenější daňové ráje, kde mizejí české firmy.

“Velkých ryb” se to nedotkne

“Zvýšení srážkové daně dopadne hlavně na ty, kteří se k příjmům v daňových rájích už nyní přiznávají,” uvedl Svoboda s tím, že “velké ryby” to nepostihne, protože využívají složitějších metod nebo působí v zemích, kterých se srážková daň netýká, jako například Kypr nebo Nizozemsko.

“Zaměřujeme se příliš na přímé platby, ale jejich objem už není významný, svůj vrchol si zažily v 90. letech,” říká Svoboda k praxi, kdy například reklamní agentury a obchodní zprostředkovatelé svou činnost údajně dělali z Kajmanských a jiných ostrovů.

Jediná cesta: Důslednější vyšetřování

Pokud chce stát skutečně bojovat s daňovými ráji, jedinou cestou podle Svobody je být důslednější při vyšetřování.

“Současné zákony nejsou špatné, ale chybí vůle důkladně rozkrývat vlastníky firem v daňových rájích a zejména to, kde tyto peníze končí,” říká Svoboda.

“Pokud by se vyšetřovalo tak důkladně jako v případě FAÚ (Finanční analytický útvar, který spadá pod ministerstvo financí – pozn. red.) v kauze Promopro, pak by byl boj s daňovými ráji byl mnohem efektivnější,” dodal Svoboda.

Smlouvy o datech a speciální tým

Toho si je vědoma i vláda. “Je zřejmé, že toto řešení, které lze provést poměrně rychle, neřeší problém daňových úniků souvisejících s „daňovými ráji“ komplexně. Dalšího snížení daňových úniků lze dosáhnout především zvýšením míry jejich praktické aplikace a to vyžaduje mj. investice do personálního a materiálního vybavení správce daně,” stojí ve vládním materiálu.

Pomůžeme vám odklonit kradené miliony, slibuje na webu recesistická právní kancelář – čtěte ZDE

Ministerstvo financí zároveň pracuje na dohodách s daňovými ráji. “Více než rok uzavíráme smlouvy o výměně informací v daňových záležitostech. Je to nový typ mezinárodních smluv, které by měly bránit velkým únikům. Zatím jich má Česko podepsáno asi deset,” uvedl server IHNED.cz první náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Jedná se například o Kajmanské ostrovy, Bahamy, Bermudské ostrovy, Britské Panenské ostrovy, San Marino, a ostrovy Man, Guernsey a Jersey.

Od příštího roku navíc vznikne v Praze Specializovaný finanční úřad, v rámci něhož mají vzniknout expertní týmy, které se budou zabývat daňovými ráji. Rozpočet s jejich vznikem počítá.

Autor: Šimon Finemon

2 Komentářů

 1. Karel79
  20.4.2012 – 28 Nisan 5772 v 07:50 — Odpovědět

  Nelze než souhlasit, že zákon není špatný. Špatná je skutečnost, že není politická vůle odkrýt strukturu vlastníků firem. Všechny partaje se více nebo méně před volbami zaklínaly a slibovaly, jak přesně s tímto nešvarem zatočí. Po volbách tento hlas utichl. Proč asi ? Nejspíše proto, že politici sami, bez rozdílu politické příslušnosti jsou podílníky nebo tichými společníky, na špinavých rejdech mají nemalé zisky. Takže tchoři nepřestanou smrdět, kapři si nebudou vypouštět rybníky a nikdo z mocných této republiky si nepodváže svůj penězovod z čehokoli, co nese. Tedy i daňové ráje s s nimi spojené podvody.

  0
  0
 2. Natan
  24.4.2012 – 2 Iyyar 5772 v 07:33 — Odpovědět

  Bohužel MF se orientuje spíše na sankce a ne na prevenci. Bylo by dobré se zabývat důvody odchodu více než 10 000 českých firem platit daně do zahraničí. Důvodem není jenom výše sazby daně, ale i další podmínky výběru daně či podnikání vůbec včetně korupce. Uvidíme jak se vláda s tím popere, když zlepšení deklaruje ve strategii zvýšení konkurenceschopnosti. Odejít se vyplatí pouze firmě vykazující zisk. Jde o výrazné snížení přijmu státního rozpočtu.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tresty? A za co?

Další článek

Na seznamu hledaných nacistických zločinců jsou tři nová jména