Zdroj: lidovky.cz

Síť služeb pro řidiče elektromobilů začal v Izraeli provozovat podnikatel Shai Agassi.Podle agentury AP jezdí v Izraeli desítky těchto ekologických vozů. Pro ně jsou nyní k dispozici čtyři místa, je možno dobít nebo vyměnit baterie.

Izraelský podnik Better Place stál miliardáře Agassiho miliony dolarů. Snaží se tak pomoci světu zbavit se závislosti na ropě. Rozšíření sítě dobíjecích míst má také pomoci zvýšit popularitu elektromobilů.

Agassiho společnost Better Place nyní elektromobily již nevybavuje fixní baterií, ale vyměnitelnými elektročlánky. Ty lze v dobíjecí stanici vyndat a nahradit novými, nabitými na dojezd až 160 kilometrů.

Většina uživatelů elektromobily používá na kratší vzdálenosti. Ti si mohou baterie sami dobíjet doma nebo na několika veřejných místech. Nabití baterie trvá šest až osm hodin.

Někteří ‘izraelci se ale stále obávají, že se elektročlánekvybije, až budou někde na odlehlé cestě nebo v jiné naléhavé situaci. Podle amerického odborníka na motorismus Johna McElroye nepřivedlo k elektromobilům víc uživatelů ani celosvětové zvyšování cen benzínu.  “Není to zřejmě záležitost cen energie. Lidé se bojí omezeného dojezdu elektrických aut,” řekl.

Agassi, který dříve patřil k managementu softwarového gigantu SAP AG, chce tuto situaci změnit. “Nabízíme auto, které mnoho lidí považovalo za přelud,” věří.  A právě výměnná baterie má rozptýlit obavy motoristů.

Počet výměnných stanic by měl do konce roku stoupnout na 40. Pokrytí by mělo stačit k tomu, aby motoristé ohli bez problémů přejet Izrael ze severu na jih.

Agassi založil Better Place před necelými pěti lety. Investoři, k nimiž patří General Electric a HSBC Holdings, přispěli částkou 750 milionů dolarů. Francouzský automobilový výrobce Renault prodává v Izraeli elektromobil Fluence za 32.000 dolarů (633.000 korun). Tato cena je srovnatelná s cenou klasického automobilu. Na izraelských silních jezdí nyní 140 Fluencí. Izraelský automobilový trh každý rok potřebuje 200.000 nových vozidel. Dvě tčetiny z nich nakupují leasingové firmy. Ty už objednaly 1800 elektromobilů.

Firma Better Place se soustředila i na zajištění integrovaného systému, jehož operační centrum se může napojit na všechna auta, sledovat jejich pohyb a na dálku odstraňovat jejich problémy. Centrum kupříkladu upozorňuje na kritický stav baterie a naviguje řidiče k nejbližší dobíjecí stanici. Předpokládá se, že do konce roku v Izraeli bude jezdit 5000 automobilů Fluence.

Důvodem, proč Better Place investuje zrovna v Izraeli,  náklonnosti Izraelců k technickým novinkám. Výhodné jsou i geografické podmínky; vytvoření sítě stanic je obzvláště snadné na pobřežním pruhu hustě obydleného Izraele.  Podle představitelů společností může při současných cenách benzínu majitel elektromobilu ušetřit na ročních nákladech až pětinu.  Měsíční právo využívat dobíjecí místa si řidiči můžou koupit za  300 až 500 dolarů (6000 až 10.000 korun).

Letos chce Better Place vybudovat podobnou síť i v Dánsku a později také v Amsterodamu. Dosud se zaměřovala na australskou Canberru, americkou Kalifornii a Havaj.

redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Mučednice tolerance“ či náboženská extremistka ve svate válce?

Další článek

„Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!“ volali parašutisté před smrtí