Zdroj: Archiv

Nedaleko kolony aut s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem dnes došlo k výbuchu.

Íránská média informovala o tom, že šlo pouze o zábavní pyrotechniku a vyvrátila tak předchozí spekulace o možném atentátu. Výbuch nezpůsobil žádná zranění a ani žádné škody. Došlo k němu na západě země.

Podle agentury IRNA jeden z přihlížejících zapálil petardu podobnou těm, které se používají naříklad při fotbalových utkáních. Po explozi se objevilo mnoho rozporuplných zpráv, jedna z nich například uvedla, že u prezidentského konvoje vybuchl ruční granát.

Po incidentu byl zatčen jeden muž. K explozi se oficiálně nikdo nepřihlásil. Agentura Reuters také připoměla nedávné výroky Ahmadínežáda, v nichž obviňoval Izrael z toho, že ho chce zavraždit.

Íránská média také přinesla informace o tom, že exploze nastala asi 100 metrů od prezidentského vozu. Dříve se spekulovalo i o tom, že byl zasažen vůz novinářů a někteří členové prezidentského doprovodu. Konzervativní íránské webové stránky khabaronline.ir však uvedly, že petarda způsobila pouze velký kouř vzdálený desítky metrů od konvoje.

Íránský prezident se po incidentu objevil v živém přenosu íránské státní televize. Podle agentury Reuters přednesel plánovaný projev ze sportovního stadionu v Hamadánu. Vypadal při něm naprosto v pořádku a o žádném útoku se nezmínil. Na záběrech je vidět jeho ochranka, jak kolem něj svírá ochranné pásové deky.

“Bude to jeden z vašich velkých omylů, jestli si myslíte, že vy, kteří se uchylujete ke lžím, křiku a kňučení, jste schopni dosáhnout čehokoliv a že my vám v čemkoliv ustoupíme,” uvedl Ahmadínežád a mimo jiné tak reagoval na tlak Západu ohledně íránského jaderného programu.

Dále v pondělí na konferenci o íránských exultantech v Teheránu uvedl, že ho Izrael chce zavraždit. “Hloupí sionisté najali žoldáky, aby mě zavraždili,” prohlásil. I když je Írán považován za ropnou velmoc, příslušné trhy reagovaly na incident i prezidentovy výroky klidně.

Ahmadínežád je populistickým zastáncem tvrdé linie. Má mnoho nepřátel v konzervativních a reformních kruzích a také v zahraničí. Nedávno se snažil izolovat opoziční politické skupiny a uvedl, že “režim má jen jednu stranu, kterou je valíje”. Měl na mysli duchovního a politického vůdce islámské revoluce a íránského lidu (valíje fakíh), tedy ajatolláha Sejjeda Alího Chameneího.

V Íránu loni proběhly největší demonstrace od islámské revoluce v roce 1979. Příznivci opozice nesouhlasili s vítězstvím Ahmadenížáda v prezidentských volbách. Považovali je za zfalšované a vyrazili proto do ulic. Ahmadínežád zase tvrdil, že za protesty stojí zahraniční mocnosti, které chtějí změnit íránský režim.

Hamadán se nachází asi 340 kilometrů západně od Teheránu. Jedná se spíše o klidnou oblast, nicméně blízko ní v minulosti docházelo ke střetům mezi kurdskými povstalci a bezpečnostními oddíly.

Nepříznivé přivítání připravilo Ahmadínežádovi v květnu i jihoíránské město Chorramšahr. Při jeho projevu ho vypískal dav požadující práci. K jinému incidentu údajně došlo před pěti lety v provincii Sistán a Balúčestán na jihovýchodě země. Bandité tehdy připravili o život jednoho z Ahmadínežádových osobních strážců. Samotný prezident však z oblasti odjel ještě před útokem.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. sid
    5.8.2010 – 25 Av 5770 v 17:16 — Odpovědět

    já si vzpomínám na pohádku vyprávěnou Werichem o Ferdovi Mestekovi de Podskal a jeho bleším cirkusu. Ahmadínežád je takový principál podobnýho šílenýho ansámblu, kterej ztratit závažíčko, letí ke stropu. Představte si, kdyby mu někdo odpálil u zadku RPGéčko. Chytlo by ho to za šráky, a Írán by měl aš-šahab 4. Proto, myslím, šráky nenosí….

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Strany jsou pro stát, nebo stát pro strany?

Další článek

Egypt připouští, že raketový útok na Izrael vyšel z jeho území