Zdroj: Archiv

Dnes byl propuštěn z vězení bývalý izraelský jaderný technik Mordechaj Vanunu.

Ten v roce 1986 prozradil britskému tisku podrobnosti o utajovaném izraelském jaderném programu. Ve vězení si odpykával trest za porušení zákazu kontaktu s cizinci. Tyto informace přinesl mluvčí izraelské vězeňské služby.

“Mordechaj Vanunu byl dnes ráno propuštěn, když mu byl mírně zkrácen tříměsíční trest, který si odpykával,” uvedl pro agenturu AFP Jaron Zamir.

Mordechaj mohl místo pobytu ve vězení vykonávat veřejně prospěšné práce. Žádal však, aby je mohl provádět v arabském východním Jeruzalémě. Tuto část Jeruzaléma Izrael anektoval po okupaci v roce 1967. Izraelské úřady však Vanunuovu žádost zamítly a on tak musel nastoupit do vězení.

Tam byl v minulosti již několikrát. Nejdéle tam strávil 18 let za to, že v roce 1986 odhalil izraelská jaderná tajemství britskému listu The Sunday Times. Izrael se k Vanunuovi dostal díky agentce Mosadu, která jej vylákala z Londýna na romantickou cestu do Říma ještě v době před zveřejněním článku. Z Říma už dopravila do Izraele zpravodajská služba.

Vanunu pochází z Maroka a je židovského původu. Během svého života však konvertoval ke křesťanství. Z vězení byl propuštěn v dubnu 2004. Dostal zákaz opouštět Izrael a nesmí mluvit s cizinci. Tyto zákazy však opakovaně porušuje a vysluhuje si tak další problémy s úřady. Naposledy například při jeho údajném románku s ženou z Norska.

Samotný Vanunu si nemyslí, že by pro Izrael znamenal bezpečnostní riziko. Tvrdí, že nepřestane s jeho protijadernými aktivitami, a také žádá o politický azyl v zahraničí. Izrael, který informace o svém jaderném programu přísně tají, ho považuje za zrádce. Podle mírových aktivistů je však Vanunu hrdina. Byl například opakovaně navržen na Nobelovu cenu míru.

Autor: redakce Shekel.cz

Přečtěte si na stejné téma: Norský uran a norská milenka Mordehaje Vanunua…?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

A zase ČEZ, problém za problémem

Další článek

Netanjahu obhajoval izraelský zásah proti flotile pro Gazu