Zdroj: Archiv

ČEZ už se chystá prodávat elektřinu dvakrát, státním podnikům a legálně. Čtete správně, ČEZ prodá jednu a tutéž elektřinu dvakrát.

To je sen každého zločince. V podání naší republiky je to legální podnikání.

O co jde. Někdy v roce 2008 Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) uzavřela s ČEZem dohodu na koupi elektřiny na tři roky dopředu. Bylo to v době, kdy ceny elektřiny vytrvale stoupaly a ČEZ „takticky“ nabídl fixaci ceny na následující roky. Již jsem zmiňoval, že ČEZu muselo být jasné, že díky počínající hospodářské krizi budou ceny elektřiny následující roky klesat. Geniální obchodní tah ze strany ČEZu.

SŽDC tuto elektřinu dále prodávala Českým drahám (ČD) a společnosti ČD Cargo. Tyto dvě společnosti viděly ve své době výhodu ve fixaci ceny elektřiny. Teď otočily a začaly ČEZu platit přímo za aktuální, tedy nižší ceny elektřiny než v roce 2008. Je otázka toho, jak byly postaveny smlouvy mezi SŽDC, ČD a ČD Cargo, jestli na to mají poslední dvě společnosti právo, nebo ne. To si řeší právníci mezi sebou a zřejmě to rozlouskne až soud.

Nicméně ČEZ zavětřil příležitost, společnostem ČD a ČD Cargo rád elektřinu prodává a zároveň požaduje po SŽDC plnění staré dohody a úhradu za nasmlouvanou elektřinu, byť nebyla odebrána. Jinými slovy požaduje ČEZ za jednu a tutéž elektřinu druhou platbu. Nechápu, jak může existovat smlouva, která něco takového ČEZu umožní. Přeci tam musí být paragraf o tom, že nesmí zákazníkům SŽDC prodávat přímo.

A jsme u toho našeho kočkopsa – státněsoukromý neotesánek ČEZ. ČEZ se ze zákona takto chovat musí, protože musí hájit zájmy akcionářů. Kdyby tak nečinil, riskoval by žaloby. To proto, že ČEZ vlastní stát pouze asi ze 70%. Právě proto se stát stará o to, aby monopol ČEZu nemohl být nijak narušován a dividendy tekly soustavně do státního rozpočtu. To je ale jiné povídání. Zbylých 30% soukromých akcionářů by ČEZ mohlo zažalovat, že nehájí jejich zájmy. Kdyby byl ČEZ celý státní, tak by tato situace nemohla nastat.

Naopak, kdyby byl ČEZ celý soukromý, tak by určitě státní podniky ČD a ČD Cargo s ČEZem neuzavíraly takovéto podivné smlouvy. Vše by bylo podrobeno řádnému výběrovému řízení a právně by smlouvy byly určitě též lépe ošetřeny.

Ukazuje se, že je problematické, aby přirozený monopol (vodárny, plynárny…) byl v soukromých rukou. A pokud ano, tak ceny musí podléhat přísné regulaci. Nejhorší kombinace je přirozený monopol napůl státní a napůl soukromý. To je příklad ČEZu. A v budoucnu se budeme ještě hodně divit, co nás to bude stále stát jen proto, že si někdo v devadesátých letech namastil kapsu a rozdal karty tak, jak jsou.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Strany jsou pro stát, nebo stát pro strany?

Přečtěte si na stejné téma: ČEZ na obyčejných lidech vydělává i šetří; Neotesánek ČEZ

2 Komentářů

 1. 9.8.2010 – 29 Av 5770 v 14:01 — Odpovědět

  Zajímavé a inspirativní. Prosím více podrobností a také případné proti-názory.
  Hezké léto

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  9.8.2010 – 29 Av 5770 v 15:55 — Odpovědět

  Bohužel trochu zklamu. Podrobnosti nemám, protože ty jsou ukryty právě v těch smlouvách mezi všemi účastníky vzájemně. A ty si je určitě uhlídají. Kromě toho by to přesáhlo rámec této rubriky. Jenom k tomu dodám, že pokud SDŽC sepsala smlouvu skutečně tak, že tato smlouva umožnila ČEZu bez sankcí prodávat elektřinu přímo zákazníkům SŽDC, tj. ČD a ČD Cargo, pak se opět musím ptát, jestli z toho někdo náhodou neměl osobní prospěch, že takovéto smlouvy připustil. Tomu by snad zabránil i koncipient v advokátní kanceláři.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Smrt malého Palestince přinesla paradoxně Džanínu nové kino

Další článek

Izraelský jaderný špion Vanunu propuštěn z vězení