Zdroj: astrolife.cz

To bylo řečí o zlé Evropské unii, když jsme do ní vstupovali, měli jsme nějaké kvóty a došlo k útlumu cukrovarnického průmyslu. Před tím jsme byli cukrovarnickou velmocí.Čas dal skeptikům za pravdu. Díky kvótám a tím pádem neexistenci volného trhu se ceny cukru v celé Evropě zvedly. To víme všichni. Cukr je v potravinářství skoro stejně používaný jako sůl. My jsme se staly bezvýznamným lokálním producentem a v odvětví přišlo o práci hodně lidí.

Nyní Evropská komise uvažuje o tom, že by se kvóty od roku 2015 zrušily a došlo by tak k úplnému uvolnění trhu. Produkce cukru by se zvýšila a cena by klesla. To, že protestují tradiční zemědělské velmoci, jako Francie, neudiví. Ale jako jeden z nejhlasitějších protestujících se ozývají – světe div se – čeští producenti cukru. Mají prostě své jisté. Svou ochranu trhu, své ceny. No prostě já říkám fuj!

A jsme u toho prvopočátku. Jakákoliv regulace, jakékoliv kvóty, dotace, to vše jen smrdí. Přerozdělování, šroubování cen, úplatky. Volný trh je nejlepší řešení. A říkejte si co chcete, prezident Václav Klaus měl v devadesátých létech zase pravdu. A co za to schytal.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si názor autora na Václava Klause: “Klaus má svatou pravdu?”

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ukradená slepice, chutná slepice

Další článek

Bezpečnost Evropy leží v bezpečnosti Izraele