Zdroj: Archiv

Události posledních dnů na jihu Izraele budí celosvětovou pozornost.  Gil Hoffman ve své analýze pro server Jpost.com píše, že během předešlých válek byli obyvatelé Tel Avivu terčem výčitek: žili prý, jako by se jich válka netýkala, jako by byli uzavřeni v bublině. Tentokrát ovšem, říká Gil Hoffman, telavivská bublina praskla. I když na Tel Aviv zatím žádná bomba nedopadla, ani ti nejotrlejší občané si nedovolí ignorovat hlas sirén, varující před nebezpečím.
The Jerusalem Post zveřejnil výsledky výzkumu veřejného mínění, podle něhož voliči preferují stranu Yisrael Beytenu – kdyby se volby, plánované na 22. ledna příštího roku, odehrávaly nyní, získala by 38 křesel. Také Nezávislí, k nimž patří současný ministr obrany Ehud Barak, by překonali dvouprocentní hranici a dostali se do Knessetu. Jestli bude operace Pilíř obrany úspěšná, mohou být tato čísla ještě vyšší.

V předešlých volbách z roku 2009, tvrdí Hoffman, pomohla stranám Kadima i Yisrael Beytenu vojenská akce nazvaná Lité olovo. Jde o stejný trik, kterým získal rekordní volební přízeň také George Bush na začátku války v Iráku. A stejně jako nakonec “volební” válka v Iráku nabrala špatný směr – varuje článek v Jpost.com – může se totéž přihodit v Gaze.
Raketa, která by zabíjela v Tel Avivu, by zmíněným stranám ve volbách naopak velmi uškodila.

Gil Hoffman zdůrazňuje, že se nedomnívá, že by současný útok na Gazu měl politické pozadí, ale nelze prý pomíjet jeho vliv na nadcházející volby. Riziko, které na sebe Netanjahu bere, je o to větší, že pohled veřejnosti na úspěch nebo neúspěch operace bude hodně ovlivněn hebrejskými sdělovacími prostředky, a ty jsou nyní proti Netanjahuovi zaujaté.

I autor redakčního článku New York Times z předvčerejšího dne uznává, že žádná země není povinna trpět útoky, jimiž je Izrael vystaven ze strany ozbrojenců v Gaze – zamýšlí se ale nad tím, jak by se útoky daly zastavit jednou provždy. Připomíná, že Hamás kontroluje Gazu od roku 2007 a po operaci Lité olovo od útoků de facto neformálně ustoupil. V posledních měsících se ale znovu přihlásil k odpovědnosti za raketové útoky. Nikdo tedy nemůže upírat Izraeli právo na obranu, píše New York Post, nicméně je otázkou, zda nyní zvolený způsob je efektivní pro dosažení dlouhodobých cílů. Zatím vyvolal pouze pohoršení arabských zemí včetně Egypta, jehož spolupráce je při udržování stability na Blízkém východě pro Izrael důležitá. Současné události také hrozí odvrátit pozornost od íránského jaderného programu. Zahájení pozemní války je podle New York Times pro Izrael mimořádně riskantní – v roce 2008-9 v podobné situaci přišlo o život zhruba 1400 Palestinců, izraelský postup vyvolal mezinárodní protesty a kýžený efekt nepřinesl. Izrael měl i jiné možnosti – například požádat Egypt, jehož nová vláda má s Hamásem úzké vztahy, aby pomohl vyjednat další příměří. Hamás sám v pondělí naznačil, že by byl takové dohodě nakloněn.
Další možností bylo pokračovat v taktice, kdy místo rozsáhlého zabíjení izraelská armáda napadala týmy odpalovačů raket a ničila zařízení na výrobu zbraní.
Hamas je nebezpečná organizace, která možná nikdy neuzná právo Izraele na existenci, píše New York Times, ale podporu by Izrael získal snáze, kdyby se snažil dohodnout s opozicí Hammásu, tedy palestinskými představiteli, a spolupracoval s nimi na vytvoření mírové dohody.

Zdroj: jpost.com, NYTimes.com

Autor: redakce Shekel.cz

10 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 21:00 — Odpovědět

  Současný stát Izrael nevznikl z Panovníkovy vůle. Při jeho vzniku nebylo splněno to co je předpovězeno a co zná každý žid.
  Pákistán a Izrael jsou dvě “kukaččí vejcem” zanechána zhroucenou koloniální mocnosti při opouštění bývalých držav.
  Izrael je schopen vybombardovat celé pásmo Gazy. Vyvraždit většinu její obyvatel. Otázkou je zda to bude vítěství.
  Další otázkou je kdo má skutečně zájem na válce židů s muslimy.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. 18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 03:53 — Odpovědět

  Drtivá většina Židů, pane Blažku, si uvědomuje, že Stát Izrael se stal útočištěm miliónům našich lidí. Nikdo netvrdí, že Medinat Jisrael je Davidovo království. Ten Váš “přelet nad kukaččími vejci” se moc nepovedl: Izrael vznikl na území, kde Britové byli jen chvíli. Předtím tam byli hodně dlouho Turci.
  Izrael už dávno je schopen nejen vybombardovat Gazu, ale také mohl tenkrát obsadit celý Egypt a zůstat tam. Izraelci se po zdrcujícím způsobem vyhrané válce z Egypta opět stáhli. A Gazu nevybombardovali ani nevyvraždili většinu obyvatel.

  Ti radikální “Palestinci” a jejich muslimští spojenci-našeptavači by naopak nejraději Izrael smetli do moře, chtěli by povraždit VŠECHNY Židy.

  Izraelci neplánují nic z toho, co píšete.

  Počátky židovského a mayského kalendáže se liší asi o 300 let. Oba jsou velmi přesné, na rozdíl od toho, jehož listy denně obracíte, možná i rvete. Židovský kalendář v žádném případě nevykazuje nějaký konec. Rozhodně ne takový, co si myslí někteří lidé, jsouce pobláznění dänikenovskými “vědeckými” bádáními. Dnešním příspěvkem jste shodil jinak celkem vtipné PF.

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 08:51 — Odpovědět

  ad2)Michal Foršt Většina židů i Židů (Izraelitů) žije v dnešní době spokojeně mimo stát Izrael. Sedmidenní válka byla sice úchvatný válečný počin ale je už historii.
  Izrael má atomové zbraně a údajně i plán “Samson” pro případ prohrávané války.
  O Konci Světa je napsáno mnoho proroctví. Ostatně i Nostradamus byl Žid. No v Bibli, Tóru nemám, není datum konce světa uveden. Alespoň o tom nebím.
  Mayové byli dobří znalci přírody a Vesmíru. Jejich kalendář to ostatně dokládá dodnes. Podle tohoto kalendáře se má dne 21.prosince 2012 dostat Sluneční soustava na úroveň “pomyslného” středu Mléčné dráhy. Potom se vydá na další cca 26.000 let trvající pouť Vesmírem.
  Někdo toto postavení hvězd a planet v galaxii spojuje s koncem Světa. Jiný doufá v obrození lidí…
  Máme ještě měsíc a pul roku 2012. Proto PF 2012 přeje bez va Lach stejně jako i Mayové. Doufám že budou Mayové budou přát PF i v roce 2013, 14, 15… Tak napořád až do skonání Světa.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 4. Jaroslav Formánek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 17:17 — Odpovědět

  A já myslel, že o májích, aprílech a neúspěšném felčarovi Nostrovi jen tak vznešeně vtipkujete.

  0
  0
 5. Antonín Blažek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 19:55 — Odpovědět

  ad4)Jaroslav Formánek No musím sebekriticky přiznat, jsem dost povrchní člověk. Na apríla jsem nikdy nebyl. Já totiž prošvihnu i své narozeniny neb nikdy nevím který den právě je a jaký je datum. Mayově byli asi velice vzdělaní v astronomii ale jejich znalosti a vědění shořelo na hranicích při pálení mayských knih. Takže o nich taky moc nevím. Životopis Nostradama ani jeho proroctví jsem taky nečetl.
  Nicméně nejsou mi k smíchu ani lidé co si myslí že u řídicího pultu kosmické lodi obíhající na vzdálené oběžné dráze Země sedí Ježíš…
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 6. Jaroslav Formánek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 20:36 — Odpovědět

  Alláhův humor:

  http://elderofziyon.blogspot.cz/2012/11/dead-child-held-by-egypts-pm-was-killed.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+blogspot/PDbq+%28Elder+of+Ziyon%29

  0
  0
 7. Erich
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 21:15 — Odpovědět

  Ad 6. Jaroslave, ale to je jenom jedno. To nestačí, to bude chtít trochu přitlačit:

  https://www.google.cz/search?um=1&hl=cs&newwindow=1&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Acs%3Aofficial&biw=1280&bih=616&tbm=isch&sa=1&q=gaza+childern&oq=gaza+childern&gs_l=img.3…60163.62577.0.62957.8.5.0.3.3.0.91.353.5.5.0…0.0…1c.1.vmGBEvWYZuw

  0
  0
 8. Jaroslav Formánek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 22:49 — Odpovědět

  Ano. Toto nesmíme dopustit. Musíme se islámu vzdát a nechat vymývat mozky dětí islámem globálně. Jiné řešení nevidím. A taky dát volný průběh islámské pedofílii. Tím budou pokryty veškeré náklady na šťastný život dětí.

  0
  0
 9. plan-9
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 14:32 — Odpovědět

  VALKA JE VUL!

  Švejk: Co blázníte, vždyť jsou tady lidi!

  Nejhorsi, ze ani jedna strana nema cisty stit.

  0
  0
 10. plan-9
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 18:57 — Odpovědět

  v nejakem okamziku uz zbyvaji jen dve moznosti, totalni anihilace nepritele
  nebo opravdove vyreseni problemu, zde asi vznik samostatnych statu izraele a palestiny. jinak to nevidim.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Všichni muslimové nejsou zlí, jen je třeba islám reformovat

Další článek

Vzpomínka na můj vlastní mezinárodní konflikt