Zdroj: Shekel

Šéf Národní bezpečnostní rady šokoval svými břitkými výroky účastníky výroční konference izraelských velvyslanců v Jeruzalémě. O skandálu jako první informoval minulé pondělí telavivský deník Yediot Ahronot, který napsal, že Amirdor v neděli okřikl velvyslance OSN Rona Prosora, který se odvážil zeptat na načasování zveřejnění plánu výstavby v oblasti E1 mezi Jeruzalémem a Ma´ale Adumim. Oznámení totiž přišlo den po změně statutu Palestiny ve valném shromáždění OSN.

Představitelé izraelského ministerstva zahraničí v pondělí vysvětlili, že slova Yaakova Amirdora jsou v souladu s přístupem vlády, která nepotřebuje obhajovat svou politiku před vlastními zástupci.

Podle úředníků ministerstva se Prosor, bývalý generální ředitel na ministerstvu zahraničích věcí, Amirdora diplomaticky dotázal na výstavbu v E1.
Když Amirdor odpověděl, že nejprve vyslechne více otázek a pak je zodpoví všechny najednou, ukázalo se, že rozhodnutí o výstavě v E1 zajímá více diplomatů.

Yaakov Levy, izraelský velvyslanec v Praze, se na záležitost dotázal podrobněji, a podle úředníků tak učinil “poněkud ostřeji”. Levyho slova vyvolala souhlasný aplaus kolemsedících.

Amirdor pak vyslancům vyhuboval: “Nemyslím, že by na britském ministerstvu zahraničí tleskali otázce, která naznačuje kritiku vládní politiky. Těžko byste našli situaci, v níž by se na ministerstvu zahraničních věcí USA aplaudovalo dotazu, skrytě kritizujícímu Obamovu politiku.”

Tato odpověď přiměla Rana Curiela, velvyslance v EU, aby objasnil, že potlesk neznačil odpor vůči vládní politice, ale spíše pochvalu pregnantnímu vyjádření otázky, o které mnozí účastníci přemýšleli. Podle něj je možné, že v aplausu se “odráží naše frustrace, protože chceme objasňovat politiku vlády, ale ne vždy nám k tomu /vláda/ dává prostředky.”

Na to Amirdor odpověděl: “Pánové, nemylte se. Jste představitelé vlády. Jestli vám to nevyhovuje, vstupte do politiky, nebo odejděte. Já jsem vládní funkcionář, náčelník generálního štábu je vládní funkcionář. Naše práce je radit, rozhodnutí dělají vůdci. Jestli myslíte, že je nějaký problém v politice, můžete o tom mluvit na uzavřených jednáních.

Další diplomat následně vysvětloval, že vyslanci mají pocit, že nebyli náležitě informováni o důvodech, které vedly k rozhodnutí o výstavbě v E1, o jejím načasování a o cílech vládní osadnické politiky.

Vládní rozhodnutí reagovat na změnu statutu Palestiny v OSN oznámením plánu o výstavbě nebylo v souladu s doporučením izraelského ministerstva zahraničí. Ministerstvo vládu varovalo, že takový postup odvrátí světovou pozornost od palestinského porušování dohody z Osla k záležitostem židovských osad.

Autor: redakce Shekel.cz

(Zdroj: jpost.com)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zatraceně smutnej frajer

Další článek

Jedwabné v pražském divadle