Zdroj: Shekel

To je nejnovější návrh evropské komisařky pro informační technologie Neelie Kroesová. Jinými slovy by se zrušil rooming a po celé Evropě by se volalo jako doma. Více informací k tomuto návrhu naleznete zde.

Já jsem sice pravicově zaměřený, ale regulaci cen mobilních operátorů v roomingu jsem tleskal. Jejich nenažranost přeci jen už byla nebetyčná. O tom jsem psal již zde.

Ale přeci jenom tento návrh, byť zní velice pěkně pro spotřebitele, je už trochu silná káva. To bylo první, co mě napadlo. Nemluvím o tom, jak budou pěnit mobilní operátoři. Toho uslyšíme dost a dost. Ale jaksi mě trošku nedocházely otázky financování.

Budu-li přijímat hovor v zahraničí, nebudu platit nic. Jako bych byl doma. Kdo to zaplatí? Používám cizí síť, ale poplatky platím doma. Převede můj domácí operátor něco z mých měsíčních poplatků tomu zahraničnímu operátorovi, u kterého jsem zrovna přihlášen? A co předplacené karty?

Další příklad. Bydlím někde v pohraničí, kde jsou domácí operátoři na štíru s pokrytím. Ale klidně budu mít SIM kartu domácího operátora, byť telefon bude stále přihlášen v síti zahraniční. Celý měsíc, bez přestávky. Za všechny odchozí hovory zaplatím domácímu operátorovi. Ten by tomu zahraničnímu asi něco odvést mohl. Ale za příchozí hovory nezaplatím nic. Jak se bude domácí operátor vyrovnávat se zahraničním?

Takto to zní nerealizovatelně. Jenže princip řešení bude v podílu z propojovacího poplatku. To je suma, kterou musí zaplatit operátor z jehož sítě se hovor uskuteční operátorovi, do jehož sítě hovor směřuje. Z mých peněz, které zaplatím za odchozí hovor tak jde něco i síti, kam ten hovor směřuje.

Ukážu to na příkladu. Žena mi volá z telefonu Vodafone na můj telefon O2, který se ale právě nachází v Polsku. Žena zaplatí za minutu dle standardního tarifu. Z těchto peněz jde něco O2 dle standardních dohod. A O2 by se z těchto došlých peněz muselo podělit s polským provozovatelem.

K uvedenému příkladu ještě dodávám, že nejsem zákazníkem O2, to bych si asi musel urazit ruce. Jenom jsem to uvedl, protože má nejkratší název a tudíž se nejlépe píše.

Ale ta výše propojovacího poplatku je směšná. Tuším, že se pohybuje pod jednou korunou za minutu.

Třeba se i dočkáme, nebo taky ne. Rozhodně se tady chystá zajímavá věc a především bitva právníků a lobbyistů.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Už je to tady – zdražení elektřiny

1 Komentář

  1. Gvurele
    5.10.2010 – 27 Tishri 5771 v 11:08 — Odpovědět

    Mě to taky potěšilo. Jen, aby vysledkem EU uřednického oře, co do všeho voře, nebyly “rovný okurky a banány” v roomingu…. . Gv

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Podle Mitchella chtějí Izrael a Palestinci pokračovat v jednání

Další článek

Svoboda slova