Zdroj: presidentconf.org.il

Ve dnech 18. až 20. června se letos v Jeruzalémě uskuteční již pátý ročník izraelské prezidentské konference s názvem „Facing Tomorrow“. Ta se koná každoročně od roku 2008 (dříve byl interval 18 měsíců) pod záštitou izraelského prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Šimona Perese, který s myšlenkou pořádání takovéto konference přišel.

Jeho představou bylo vytvořit platformu, která by přivedla dohromady největší osobnosti světa, ať již jde o politiky, myslitele, umělce, duchovní, podnikatele či nadějné představitele mladé generace, aby společně hovořili a uchopili budoucnost, které čelí nejen Izrael a židovský národ, ale i svět jako celek. Nikoliv však pouze řečněním, nýbrž podporou praktických iniciativ a aktivit. Účastníci konference se tak zabývají „krizemi a jejich řešeními, trendy a inovacemi, a vizemi a ideály, které formují naší společnou budoucnost“, a to v rámci dílčích tématicky zaměřených skupin, které jsou rozvrženy na plenárním zasedání. Následně konference pokračuje v podobě panelových diskusí, kulatých stolů, master classes atd.

Jednotlivé ročníky mají většinou podtitul – ten letošní je „Lidský faktor“. Mezi témata, která se budou diskutovat patří:

  1. Should We Wait It Out? Israel and a Changing Middle East
  2. Is there Hope for a Green Tomorrow
  3. Brain Research – The Wondrous Voyage into Ourselves
  4. Tomorrow’s Wars – No Longer Science Fiction
  5. The Lands of Milk and Honey… and Natural Gas – Challenges and Opportunities
  6. Leadership that Makes a Difference
  7. The New Media: is it Still Renewing?
  8. The Global Economy’s Tomorrow
  9. The Decisions that will Shape Tomorrow

Konference se zúčastní například Tony Blair, Bill Clinton, Michail Gorbačov, Albert II. Monacký, Daniel Kahneman (nositel Nobelovy ceny za ekonomii), Stanley Fischer (guvernér Izraelské národní banky), Natan Šaransky (ředitel Židovské agentury), Efi Stenzler (ředitel Židovského národního fondu) a řada dalších. Kompletní seznam naleznete zde. Původně měl dorazit i světoznámý fyzik Stephen Hawking, avšak nakonec svou účast odřekl a rozhodl se připojit k akademickému bojkotu Izraele poté, co jej zmanipulovaly propalestinské kruhy.

Minulých ročníků se zúčastnili mimo jiné Václav Havel, Lech Kaczyński, George W. Bush, nositelé Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel či Henry Kissinger, nositelka Nobelovy ceny za chemii Ada Jonat, mediální magnát Rupert Murdoch, bývalý prezident Světové banky James D. Wolfensohn, ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, ředitelka společnosti Yahoo Susan Decker, spoluzakladatel společnosti Google Sergey Brin, zakladatel Wikipedie Jimmy Wales, spisovatel Amos Oz a mnoho dalších.

Bližší informace o prezidentské konferenci naleznete na: 2013.presidentconf.org.il/en

Autor: Ladislav Faigl

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rozdíl mezi politikem

Další článek

Test muslimské liberálnosti